23 nov 2014 20:46

23 jan 2015 15:54

Alla bullar gick åt

I lördags var det återigen dags för julmarknad i Abberud och redan tidigt var parkeringen mer än välfylld. Både i den gamla skolbyggnaden och tältet utanför var det stor åtgång både på kommande julklappar och hembakade saffranbullar.

Ett par brinnande vedklampar vägledde strömmen av de hundratals besökarna som i det vårlika vädret letade sig fram till Abberuds gamla skola. En skola som upphörde under senare delen av 1930-talet och som idag utgör klubbhus för Beatebergs idrottsklubb (IK) och ett bygdebibliotek.

– Idrottsföreningen har alltmer tagit över rollen som hembygdsförening allt eftersom idrottsintresset har avtagit. Men vi klipper alltjämt fotbollsplanen, berättade en lottförsäljande kassör i form av Sten Bergman.

Inne i skolsalen trängdes stora och små besökare framför hantverkare och försäljare både från bygden och tillresta. Här kunde man bland annat köpa tavlor, figurer ur boken Tidernas Julehus, samiska armband signerat Gun Östman från Karlsborg samt värmande plagg, tomtar och mycket annat som hör julen till.

I tältet utanför skolhuset fanns möjlighet att bland annat inhandla honung producerat av nordiska bin i Abberud, julsenap från Borås samt viltkött från Tibro. Strax intill fanns ett julklappslotteri signerat Roger Karlson

För det lekamliga fanns både kaffe och saffransbullar.

– Vi är mycket nöjda med dagen, alla 250 bullarna gick åt, kommenterade föreningens kassör Sten Bergman dagens julmarknad.

Ett par brinnande vedklampar vägledde strömmen av de hundratals besökarna som i det vårlika vädret letade sig fram till Abberuds gamla skola. En skola som upphörde under senare delen av 1930-talet och som idag utgör klubbhus för Beatebergs idrottsklubb (IK) och ett bygdebibliotek.

– Idrottsföreningen har alltmer tagit över rollen som hembygdsförening allt eftersom idrottsintresset har avtagit. Men vi klipper alltjämt fotbollsplanen, berättade en lottförsäljande kassör i form av Sten Bergman.

Inne i skolsalen trängdes stora och små besökare framför hantverkare och försäljare både från bygden och tillresta. Här kunde man bland annat köpa tavlor, figurer ur boken Tidernas Julehus, samiska armband signerat Gun Östman från Karlsborg samt värmande plagg, tomtar och mycket annat som hör julen till.

I tältet utanför skolhuset fanns möjlighet att bland annat inhandla honung producerat av nordiska bin i Abberud, julsenap från Borås samt viltkött från Tibro. Strax intill fanns ett julklappslotteri signerat Roger Karlson

För det lekamliga fanns både kaffe och saffransbullar.

– Vi är mycket nöjda med dagen, alla 250 bullarna gick åt, kommenterade föreningens kassör Sten Bergman dagens julmarknad.

  • Stig-H Brehag