05 jan 2015 15:32

23 jan 2015 15:56

Simläger i Moliden

I helgen bjöd Karlsborgs simklubb in ungdomar från Billingens-, Götenes- och Mariestads simsällskap till ett tre dagar långt träningsläger, i Molidens simhall. Målet med helgen är att inspirera ungdomarna att träna rätt samt att utveckla samarbetet mellan föreningarna.

Klockan åtta på fredagsmorgonen hälsade simtränaren, Monica Staudinger från Karlsborgs simklubb, 29 stycken barn och ungdomar i åldrarna 10-17 år, välkomna till klubbens Trettonhelgsläger.

– Träningslägret är en populär mötesplats för både ungdomar och tränare. Här kan vi byta ideér och inspirera varandra vilket på sikt utvecklar både våra simmare och föreningar.

Hög kvalité

Varje dag innehåller två träningspass och deltagarna är indelade i träningsgrupper mot bakgrund av deras individuella kapacitet. Håkan Zanderao är tränare från Mariestads simsällskap och han talar sig varm för samarbetet mellan klubbarna.

– Det utvecklar simmarna att höra en ny röst från bassängkanten och kvalitén blir högre med mixade grupper. I bassängen övas starter, vändningar och simtekniken finslipas under långa distanspass. I idrottshallen tränas styrka och smidighet under Benny Rams ledning.

Tid för gemenskap

Tiden mellan träningarna umgås ungdomarna med varandra, spelar sällskapsspel eller spontanidrottar i idrottshallen.

– Kamratskapen är god och det är viktigt att ha roligt under lägret, berättar tränaren, Evelina German från Mariestads SS.

Övernattning sker i judoklubbens träningslokal och ungdomarna berättar att ett och annat bus hinner de med innan lampan släcks klockan tio. I köket serverar matmor, Gun Staudinger, tre lagade mål och tre mellanmål varje dag.

Klockan åtta på fredagsmorgonen hälsade simtränaren, Monica Staudinger från Karlsborgs simklubb, 29 stycken barn och ungdomar i åldrarna 10-17 år, välkomna till klubbens Trettonhelgsläger.

– Träningslägret är en populär mötesplats för både ungdomar och tränare. Här kan vi byta ideér och inspirera varandra vilket på sikt utvecklar både våra simmare och föreningar.

Hög kvalité

Varje dag innehåller två träningspass och deltagarna är indelade i träningsgrupper mot bakgrund av deras individuella kapacitet. Håkan Zanderao är tränare från Mariestads simsällskap och han talar sig varm för samarbetet mellan klubbarna.

– Det utvecklar simmarna att höra en ny röst från bassängkanten och kvalitén blir högre med mixade grupper. I bassängen övas starter, vändningar och simtekniken finslipas under långa distanspass. I idrottshallen tränas styrka och smidighet under Benny Rams ledning.

Tid för gemenskap

Tiden mellan träningarna umgås ungdomarna med varandra, spelar sällskapsspel eller spontanidrottar i idrottshallen.

– Kamratskapen är god och det är viktigt att ha roligt under lägret, berättar tränaren, Evelina German från Mariestads SS.

Övernattning sker i judoklubbens träningslokal och ungdomarna berättar att ett och annat bus hinner de med innan lampan släcks klockan tio. I köket serverar matmor, Gun Staudinger, tre lagade mål och tre mellanmål varje dag.

  • Henrik Beck Friis