25 mar 2015 17:57

25 mar 2015 17:57

Evert Fingals minne

MOLIDEN: Handbollscup

På lördag anordnar IFK Karlsborg för tredje året handbollscupen Evert Fingals Minne. Årets upplaga är för killar födda 03/04. Till cupen kommer förutom föreningens egna lag även de inbjudna lagen, Skara HK, Hallby HK från Jönköping, HK Guldkroken från Hjo, HK Country från Stöpen och HK Järnvägen från Hallsberg. Det blir en heldag på Moliden och första matchen spelas mellan Karlsborgskillarna och Skara. Totalt tio matcher står på schemat innan slutsegraren kan lyfta segerpokalen.

På lördag anordnar IFK Karlsborg för tredje året handbollscupen Evert Fingals Minne. Årets upplaga är för killar födda 03/04. Till cupen kommer förutom föreningens egna lag även de inbjudna lagen, Skara HK, Hallby HK från Jönköping, HK Guldkroken från Hjo, HK Country från Stöpen och HK Järnvägen från Hallsberg. Det blir en heldag på Moliden och första matchen spelas mellan Karlsborgskillarna och Skara. Totalt tio matcher står på schemat innan slutsegraren kan lyfta segerpokalen.