31 mar 2015 18:00

31 mar 2015 18:00

Minnescup på Moliden

Läktaren på Moliden var fullsatt under lördagen när handbollscupen Evert Fingals Minne spelades för tredje året i rad. Sex lag skulle mötas under tio matcher innan slutsegraren kunde koras.

Tidigare år har cupen, som arrangeras till minne av den tidigare ordföranden Evert Fingal, spelats av klubbens tjejer men i år var det alltså dags för pojkar födda 03/04 att tävla om pokalen. IFK Karlsborg har tillsammans med cupansvarige David Eriksson bjudit in fem andra lag att delta i spelet och under lördagen droppade både spelare och supportrar in i hallen. De som rest längst var HK Järnvägen från Hallsberg och Hallby Hb från Jönköping men även Skara HK, HK Guldkroken från Hjo, och HK Country från Stöpen fanns på plats.

Blodigt allvar

Karlsborgskillarna tog sig ända fram till semifinal där de förlorade med ett enstaka poäng mot HK Järnvägen.

– Det har varit väldigt jämna matcher hela vägen, säger David Eriksson.

Under matchen satt spelarna Alfred Johansson, Elias Thimberg, Oskar Bengtsson och Pontus Granat, alla hemmahörande i HK Country från Stöpen, och hejade på rivalerna. Alla fyra håller med om att det är blodigt allvar på planen men att man sedan gärna kan hjälpa till att heja fram de spelande lagen. Trots att deras egen lycka tog slut efter två matcher och att laget till slut hamnade på en femteplats var det inga sura miner.

– Det är bara att inse att man möter tuffare motstånd ibland, säger Alfred Johansson.

När cupen avslutades framåt lördagskvällen stod Goldkroken från Hjo som slutsegrare.

Tidigare år har cupen, som arrangeras till minne av den tidigare ordföranden Evert Fingal, spelats av klubbens tjejer men i år var det alltså dags för pojkar födda 03/04 att tävla om pokalen. IFK Karlsborg har tillsammans med cupansvarige David Eriksson bjudit in fem andra lag att delta i spelet och under lördagen droppade både spelare och supportrar in i hallen. De som rest längst var HK Järnvägen från Hallsberg och Hallby Hb från Jönköping men även Skara HK, HK Guldkroken från Hjo, och HK Country från Stöpen fanns på plats.

Blodigt allvar

Karlsborgskillarna tog sig ända fram till semifinal där de förlorade med ett enstaka poäng mot HK Järnvägen.

– Det har varit väldigt jämna matcher hela vägen, säger David Eriksson.

Under matchen satt spelarna Alfred Johansson, Elias Thimberg, Oskar Bengtsson och Pontus Granat, alla hemmahörande i HK Country från Stöpen, och hejade på rivalerna. Alla fyra håller med om att det är blodigt allvar på planen men att man sedan gärna kan hjälpa till att heja fram de spelande lagen. Trots att deras egen lycka tog slut efter två matcher och att laget till slut hamnade på en femteplats var det inga sura miner.

– Det är bara att inse att man möter tuffare motstånd ibland, säger Alfred Johansson.

När cupen avslutades framåt lördagskvällen stod Goldkroken från Hjo som slutsegrare.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.