01 maj 2015 17:41

01 maj 2015 17:41

Valborgsfirande i Mölltorp

Så var det åter tid att fira vårens ankomst runt om i kommunen, så också i Mölltorp där brasan flammade högt mot skyn.

Det var något av Mölltorpsfestival över valborgsmässofirandet i anslutning till Kyrksjön. Årskurs 4 på Mölltorpsskolan och hembygdsföreningens firande samlade massor av besökare, som fick ta del av tipspromenad, chokladhjul, fiskdamm, godisbord, fika och korv med bröd, som gav en fin inledning till firandet av vårens ankomst.

Vårsånger och tal

Gunnar Ekfeldt från hembygdsföreningen presenterade vårkören från kyrkorna i Mölltorp under ledning av Gabriella Olofsson. De bjöd traditionsenligt på Vintern rasat ut i den något kylslagna kvällen. Nu grönskar det i dal och höjd var texten i vårkörens andra sång, vilket stämmer väl med årets vår.

Rolf Åshagen var årets vårtalare och inledde sitt vårtal med orden: Det ljusnar för Sverige, bland annat med anknytning på solens återkomst och flera ljusa timmar varje dygn. Att ta emot skapelsens under fanns också med i Rolfs tal, där han pekade på vikten att visa omsorg om varandra och gärna byta ett ord eller två med någon man inte är så bekant med.

Låt solens återkomst i vårens tid också vara en nystart av livsglädjen, där sorg och oro får vika, var något av slutackordet i vårtalet, innan hurraropen ljöd utöver Kyrksjön, som svarade med en utsökt vacker solnedgång.

Sköna maj välkommen till vår bygd igen, sjöng vårkören med härlig inlevelse, innan fyrverkeriet tog över scenen

 

Det var något av Mölltorpsfestival över valborgsmässofirandet i anslutning till Kyrksjön. Årskurs 4 på Mölltorpsskolan och hembygdsföreningens firande samlade massor av besökare, som fick ta del av tipspromenad, chokladhjul, fiskdamm, godisbord, fika och korv med bröd, som gav en fin inledning till firandet av vårens ankomst.

Vårsånger och tal

Gunnar Ekfeldt från hembygdsföreningen presenterade vårkören från kyrkorna i Mölltorp under ledning av Gabriella Olofsson. De bjöd traditionsenligt på Vintern rasat ut i den något kylslagna kvällen. Nu grönskar det i dal och höjd var texten i vårkörens andra sång, vilket stämmer väl med årets vår.

Rolf Åshagen var årets vårtalare och inledde sitt vårtal med orden: Det ljusnar för Sverige, bland annat med anknytning på solens återkomst och flera ljusa timmar varje dygn. Att ta emot skapelsens under fanns också med i Rolfs tal, där han pekade på vikten att visa omsorg om varandra och gärna byta ett ord eller två med någon man inte är så bekant med.

Låt solens återkomst i vårens tid också vara en nystart av livsglädjen, där sorg och oro får vika, var något av slutackordet i vårtalet, innan hurraropen ljöd utöver Kyrksjön, som svarade med en utsökt vacker solnedgång.

Sköna maj välkommen till vår bygd igen, sjöng vårkören med härlig inlevelse, innan fyrverkeriet tog över scenen