21 maj 2015 15:31

21 maj 2015 15:31

Foto: Anneli Malm

Barn bygger kolmilor

FLUGEBYN: Ideell Kultur lär ut hantverk

Att bygga en kolmila och lära sig hur man framställer kol får elever vid Forsviks friskola läras sig under två dagar. En ny verksamhet för kolarföreningen.

– Vi vill visa barnen hur man bygger en kolmila och bevara kunskapen. Kanske något barn blir intresserad och vill vara med så småningom, säger Barbro Johansson som är ordförande i kolarföreningen Ideel Kultur.

Det är första gången som föreningen inbjuder barn att vara med och bygga kolmilor. Elever från årskurs ett och fyra på Forsviks friskola fick möjligheten att lära sig hantverket och eleverna tog sig helhjärtat an uppgiften. De sågade, spikade, bar och staplade.

– Det är roligt att bygga och få vara med och se hur det blir, säger några av eleverna mellan arbetsmomenten.

Som den stora

Eleverna fick bygga milan utifrån konstens alla regler som inleddes med att bygga tändtrumman där man släpper ned elden och en rostbotten. Därefter staplades veden runt trumman för att sedan täckas med granris, eller kläs till brud som det kallas, och svart stubb. Den enda skillnaden mot föreningens mila är att barnens milor är i ett mindre format.

Tända och vakta

Under fredagen ska barnen få vara med och tända milan som sedan ska kola fyra, fem dagar. De som vill får sova över där i helgen för att vakta milan under kolningen och de kan antingen sova på granris utomhus eller i föreningens kojor.

– Det är väldigt kul att jobba med barn och de är så entusiastiska. Om det här går bra och om det finns intresse från någon skola att hjälpa till framöver är det här något vi vill fortsätta med, säger Barbro Johansson.

Den 28 maj ska barnen komma tillbaka och öppna milan och se hur resultatet blev. De kommer också få med sig kol hem att använda i den egna grillen.

– Vi vill visa barnen hur man bygger en kolmila och bevara kunskapen. Kanske något barn blir intresserad och vill vara med så småningom, säger Barbro Johansson som är ordförande i kolarföreningen Ideel Kultur.

Det är första gången som föreningen inbjuder barn att vara med och bygga kolmilor. Elever från årskurs ett och fyra på Forsviks friskola fick möjligheten att lära sig hantverket och eleverna tog sig helhjärtat an uppgiften. De sågade, spikade, bar och staplade.

– Det är roligt att bygga och få vara med och se hur det blir, säger några av eleverna mellan arbetsmomenten.

Som den stora

Eleverna fick bygga milan utifrån konstens alla regler som inleddes med att bygga tändtrumman där man släpper ned elden och en rostbotten. Därefter staplades veden runt trumman för att sedan täckas med granris, eller kläs till brud som det kallas, och svart stubb. Den enda skillnaden mot föreningens mila är att barnens milor är i ett mindre format.

Tända och vakta

Under fredagen ska barnen få vara med och tända milan som sedan ska kola fyra, fem dagar. De som vill får sova över där i helgen för att vakta milan under kolningen och de kan antingen sova på granris utomhus eller i föreningens kojor.

– Det är väldigt kul att jobba med barn och de är så entusiastiska. Om det här går bra och om det finns intresse från någon skola att hjälpa till framöver är det här något vi vill fortsätta med, säger Barbro Johansson.

Den 28 maj ska barnen komma tillbaka och öppna milan och se hur resultatet blev. De kommer också få med sig kol hem att använda i den egna grillen.

  • Anneli Malm