24 maj 2015 20:27

24 maj 2015 20:27

Riksomfattande tävling i bordtennis

Turneringen Bästa fyran, som startade 1971, är rikstäckande för skolans fjärdeklassare. Tävlingarna hölls i stora hallen på Moliden. I varje lag ingår tre flickor och tre pojkar.

Laget från årskurs fyra i Mölltorps skola var bara en match ifrån att få delta i söndagens tävlingar. Laget blev utslaget i distriktstävlingarna.

Karlsborgs BTK är lokal arrangör och har fått mycket beröm för de fina arrangemangen när det gäller tävlingshallen, men också för bra boende, god mat och fritidsaktivitet som anordnades under lördagskvällen.

– Karlsborg är en bra plats som har mycket att erbjuda förutom fina tävlingsarrangemang, tycker Stefan Svensson som själv kommer från Vara. Stefan är domare. Han började spela bordtennis tidigt, men blev inte så bra, säger han och blev tränare istället. Stefan har dömt bordtennis ute i Europa i 18 år.

Ronny Ferm är ordförande i Nordvästra Götalands Bordtennisförbund. Det kommer snart att bli ett stort distrikt ihop med gamla Västergötland, Bohuslän och Dalsland. Det nya distriktet kommer att innehålla åttio föreningar. Ronny Ferm började spela bordtennis som ung därför att pappan var aktiv med sporten. Han har blivit pingisen trogen främst som ledare.

– Ledarrollen passar mig, jag tycker det är väldigt roligt och givande, säger Ronny.

– Det har varit roligt här i Karlsborg, tyckte Fredrik från Munkedalskolan och fick medhåll av kompisar och ledare. Jag vill gärna komma tillbaka!

– Toppenarrangemang, löd betyget för Karlsborgs BTK.

– Pojkarna i vårt lag badade igår kväll, berättar en av mammorna från Grebbestadskolan.

1. Fridaskolan, Mölnlycke, 2. Kyrkebyskolan, Arvika, 3. Svedjeskolan, Borås.

Laget från årskurs fyra i Mölltorps skola var bara en match ifrån att få delta i söndagens tävlingar. Laget blev utslaget i distriktstävlingarna.

Karlsborgs BTK är lokal arrangör och har fått mycket beröm för de fina arrangemangen när det gäller tävlingshallen, men också för bra boende, god mat och fritidsaktivitet som anordnades under lördagskvällen.

– Karlsborg är en bra plats som har mycket att erbjuda förutom fina tävlingsarrangemang, tycker Stefan Svensson som själv kommer från Vara. Stefan är domare. Han började spela bordtennis tidigt, men blev inte så bra, säger han och blev tränare istället. Stefan har dömt bordtennis ute i Europa i 18 år.

Ronny Ferm är ordförande i Nordvästra Götalands Bordtennisförbund. Det kommer snart att bli ett stort distrikt ihop med gamla Västergötland, Bohuslän och Dalsland. Det nya distriktet kommer att innehålla åttio föreningar. Ronny Ferm började spela bordtennis som ung därför att pappan var aktiv med sporten. Han har blivit pingisen trogen främst som ledare.

– Ledarrollen passar mig, jag tycker det är väldigt roligt och givande, säger Ronny.

– Det har varit roligt här i Karlsborg, tyckte Fredrik från Munkedalskolan och fick medhåll av kompisar och ledare. Jag vill gärna komma tillbaka!

– Toppenarrangemang, löd betyget för Karlsborgs BTK.

– Pojkarna i vårt lag badade igår kväll, berättar en av mammorna från Grebbestadskolan.

1. Fridaskolan, Mölnlycke, 2. Kyrkebyskolan, Arvika, 3. Svedjeskolan, Borås.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.