31 maj 2015 17:42

01 jun 2015 12:01

Spårtävling på Brukshundklubben

Igår hölls Mari-Anne Thoréns minnestävling vid klubbstugan i Karlsborg. Tretton ekipage från Stockholm till Mölndal och lokalt tävlade i spår, lydnad och upplet.

Mari-Anne Thorén var med i den grupp som startade Karlsborgs Brukshundklubb 1965.

50-års jubileum alltså. Under åren var hon mycket engagerad i olika grenar inom hundsport och provade på de flesta. Det var Mari-Anne som introducerade spår till klubben och det är fortfarande en av de starkaste grenarna här.

Thorén bidrog starkt till utvecklingen av klubbens tävlingsverksamhet.

– Förra året var första gången minnestävlingen genomfördes och vi hoppas det blir tradition, menar Anna Eklund, Maria Glaad och Helen Johansson, tre av dagens eldsjälar.

Lydnad ingår i minnestävlingen. Mari-Anne och Kjell Thorén drev uppfödning av brukschäfrar. Mari-Anne fostrade flera champions och deltog i SM. Hon var generös med sitt kunnande och hjälpte flera unga till nya höjder inom hundsporten.

Blåsigt

De flesta tävlande tyckte spåren var bra. De var två timmar gamla, med åtta skogspinnar att hitta på 1500 meter på max 35 minuter i växlande natur i skogarna norr om Forsvik, på sina ställen ganska vått efter allt regnande. Söndagen var dock solig och rejält blåsig. Den tredje grenen i denna elitspårtävling var upplet. Då sökte hunden efter fyra föremål inom ett visst område i skogen.

Vinnare blev Jonna Eriksson från Mölndal BK med sin rottweiler Zolo, tvåa blev Linda Frisk från Danderyd-Täby BK med tervuerensen Rusa och trea kom Mia Oscarson från Alingsås BK med Lyxa, en Australian Sheperd. Alla deltagare fick priser från det fantastiska prisbord där 22 sponsorer generöst bidragit.

Mari-Anne Thorén var med i den grupp som startade Karlsborgs Brukshundklubb 1965.

50-års jubileum alltså. Under åren var hon mycket engagerad i olika grenar inom hundsport och provade på de flesta. Det var Mari-Anne som introducerade spår till klubben och det är fortfarande en av de starkaste grenarna här.

Thorén bidrog starkt till utvecklingen av klubbens tävlingsverksamhet.

– Förra året var första gången minnestävlingen genomfördes och vi hoppas det blir tradition, menar Anna Eklund, Maria Glaad och Helen Johansson, tre av dagens eldsjälar.

Lydnad ingår i minnestävlingen. Mari-Anne och Kjell Thorén drev uppfödning av brukschäfrar. Mari-Anne fostrade flera champions och deltog i SM. Hon var generös med sitt kunnande och hjälpte flera unga till nya höjder inom hundsporten.

Blåsigt

De flesta tävlande tyckte spåren var bra. De var två timmar gamla, med åtta skogspinnar att hitta på 1500 meter på max 35 minuter i växlande natur i skogarna norr om Forsvik, på sina ställen ganska vått efter allt regnande. Söndagen var dock solig och rejält blåsig. Den tredje grenen i denna elitspårtävling var upplet. Då sökte hunden efter fyra föremål inom ett visst område i skogen.

Vinnare blev Jonna Eriksson från Mölndal BK med sin rottweiler Zolo, tvåa blev Linda Frisk från Danderyd-Täby BK med tervuerensen Rusa och trea kom Mia Oscarson från Alingsås BK med Lyxa, en Australian Sheperd. Alla deltagare fick priser från det fantastiska prisbord där 22 sponsorer generöst bidragit.