06 aug 2015 11:00

07 aug 2015 07:37

Alla båtar i sjön

Manifestation på Vättern

Aktion Rädda Vättern genomför manifestation på lördag. Under parollen alla båtar i sjön vill de visa sitt avstånd mot militära aktiviteter och den planerade gruvdriften i Norra Kärr.

På lördag anordnar ARV, Aktion rädda vättern en stor manifestation som täcker hela Vätterns område. Sjön fylls med båtar från norr till söder och de medverkande ringer i skeppsklockor eller tutar för att visa sitt missnöje mot buller från militära aktiviter och miljöhot från den planerade gruvdriften i Norra Kärr.

– Skulle gruvan bli verklighet är det ett jättestort hot mot Karlsborg. Hittills har det aldrig tagits upp i världen utan att det fått jättestora miljöskador. MInerallagen är jättestark och miljöskyddet provas inte förrän i steg fem, det är fruktansvärt om det blir verklighet, uttrycker Ann- Sofie Andersson, styrelseledamot och kontaktperson för Brevik- ARV.

Personer som vill medverka men som saknar båt kan boka plats på föreningens hemsida.

På lördag anordnar ARV, Aktion rädda vättern en stor manifestation som täcker hela Vätterns område. Sjön fylls med båtar från norr till söder och de medverkande ringer i skeppsklockor eller tutar för att visa sitt missnöje mot buller från militära aktiviter och miljöhot från den planerade gruvdriften i Norra Kärr.

– Skulle gruvan bli verklighet är det ett jättestort hot mot Karlsborg. Hittills har det aldrig tagits upp i världen utan att det fått jättestora miljöskador. MInerallagen är jättestark och miljöskyddet provas inte förrän i steg fem, det är fruktansvärt om det blir verklighet, uttrycker Ann- Sofie Andersson, styrelseledamot och kontaktperson för Brevik- ARV.

Personer som vill medverka men som saknar båt kan boka plats på föreningens hemsida.

  • Frans Nilsson