03 nov 2015 06:00

03 nov 2015 06:00

Foto: Stig-H Brehag

Skräckmålade ryttare i ridhuset

MÖLLTORP: Ridsällskap

Den traditionella Halloweenhoppning i regi av Ridsällskapets ungdomssektion lockade ett trettiotal mer eller mindre skräckinjagade ryttare till start.

Ungdomssektionen i Mölltorps Ridsällskap har sedan flera år tillbaka som tradition att arrangera Halloweenhoppning för klubbens ungdomar mellan fem och 26 år.

Spöken och prinsessor

Mycket uppskattat av det unga gardet som nu lät fantasin flöda med utsmyckning näst intill oigenkännlighet, även för släkt och vänner. Här uppträdde ryttare som skelett och spöken i blodiga kläder och hjälmar, blekmålade ansikten och spindlar som husdjur. Men det fanns även snälla prinsessor och ballerinor. Hästarna tog det hela med ro och förflyttade ryttarna säkert över olika hinder längs en bana inne i ridhuset.

Hopp och prisutdelning

Dagens hopptävling inleddes med inhoppning ute i paddocken varefter ryttarna, de yngsta endast fem år, kallades in en och en i ridhuset för att rida en bana med hinder vars höjd varierade men ryttarens ålder.

Inför fulla läktare, där släkt och vänner var i majoritet, visades oanade takter där alla klarade ridning och hinder med glans. Dagen avslutades med stallning av hästarna följt av prisutdelning med pris till alla unga ryttare.

Se fler bilder på sla.se

Ungdomssektionen i Mölltorps Ridsällskap har sedan flera år tillbaka som tradition att arrangera Halloweenhoppning för klubbens ungdomar mellan fem och 26 år.

Spöken och prinsessor

Mycket uppskattat av det unga gardet som nu lät fantasin flöda med utsmyckning näst intill oigenkännlighet, även för släkt och vänner. Här uppträdde ryttare som skelett och spöken i blodiga kläder och hjälmar, blekmålade ansikten och spindlar som husdjur. Men det fanns även snälla prinsessor och ballerinor. Hästarna tog det hela med ro och förflyttade ryttarna säkert över olika hinder längs en bana inne i ridhuset.

Hopp och prisutdelning

Dagens hopptävling inleddes med inhoppning ute i paddocken varefter ryttarna, de yngsta endast fem år, kallades in en och en i ridhuset för att rida en bana med hinder vars höjd varierade men ryttarens ålder.

Inför fulla läktare, där släkt och vänner var i majoritet, visades oanade takter där alla klarade ridning och hinder med glans. Dagen avslutades med stallning av hästarna följt av prisutdelning med pris till alla unga ryttare.

Se fler bilder på sla.se

  • Stig-H Brehag