06 apr 2016 16:09

06 apr 2016 16:09

En prova på dag med paraidrott

SAMARBETE: Golf, ridning och friidrott

En heldag med golf, ridning och friidrott. En prova på dag för att visa att alla kan idrotta och förhoppningsvis locka fler utövare.

Brevikens golfklubb, Mölltorps ridsällskap och SOK Träff gör en gemensam satsning inom paraidrotten. Den 16 april anordnar de en prova på dag som vänder sig till de som har någon form av funktionsnedsättning, i alla åldrar och över kommungränserna.

Nytt inslag

– Det är ett teamwork mellan föreningarna. Det här ska bli spännande och vi hoppas att det blir ett återkommande program, säger Maria Stohlbin från ridklubben och Johanna Persson tillägger att det även kan det bli ett läger under sensommaren.

– Jag tror starkt på det här och vi lär oss av varandra, säger Lennart Bergman från golfklubben.

Tre delar

Dagen inleds på Brevikens golfbana där klubbens parasportaktiva visar hur man spelar.

– Vi kommer att visa vår verksamhet och tanken är att man ska få pröva att putta, slå och att spela golf, säger Lennart Bergman från golfklubben.

Efter golfen fortsätter dagen hos ridklubben i Mölltorp.

– Här får man pyssla om hästarna, borsta, tränsa och de som vill får rida en sväng, säger Johanna Persson.

På eftermiddagen avslutas dagen utanför Moliden där SOK Träff håller i friidrotten. Där finns möjlighet att prova på löpning, höjdhopp och kulstötning bland annat. Oömma kläder är att rekommendera under dagen och på Moliden finns möjlighet att byta om för de som vill det.

Gratis dag

Den 12 april är senaste anmälningsdagen och det är kostnadsfritt. All utrustning tillhanda håller klubbarna men transporter och mat får deltagarna stå för själva, det finns möjlighet att äta i restaurangen hos golfklubben.

Brevikens golfklubb, Mölltorps ridsällskap och SOK Träff gör en gemensam satsning inom paraidrotten. Den 16 april anordnar de en prova på dag som vänder sig till de som har någon form av funktionsnedsättning, i alla åldrar och över kommungränserna.

Nytt inslag

– Det är ett teamwork mellan föreningarna. Det här ska bli spännande och vi hoppas att det blir ett återkommande program, säger Maria Stohlbin från ridklubben och Johanna Persson tillägger att det även kan det bli ett läger under sensommaren.

– Jag tror starkt på det här och vi lär oss av varandra, säger Lennart Bergman från golfklubben.

Tre delar

Dagen inleds på Brevikens golfbana där klubbens parasportaktiva visar hur man spelar.

– Vi kommer att visa vår verksamhet och tanken är att man ska få pröva att putta, slå och att spela golf, säger Lennart Bergman från golfklubben.

Efter golfen fortsätter dagen hos ridklubben i Mölltorp.

– Här får man pyssla om hästarna, borsta, tränsa och de som vill får rida en sväng, säger Johanna Persson.

På eftermiddagen avslutas dagen utanför Moliden där SOK Träff håller i friidrotten. Där finns möjlighet att prova på löpning, höjdhopp och kulstötning bland annat. Oömma kläder är att rekommendera under dagen och på Moliden finns möjlighet att byta om för de som vill det.

Gratis dag

Den 12 april är senaste anmälningsdagen och det är kostnadsfritt. All utrustning tillhanda håller klubbarna men transporter och mat får deltagarna stå för själva, det finns möjlighet att äta i restaurangen hos golfklubben.

  • Anneli Malm