07 maj 2016 06:00

07 maj 2016 06:00

Pilgrimsvandring

FORSVIK / MÖLLTORP: Vätterleden

Under Kristi Himmelsfärds helgen var det två grupper som passade på att ges sig ut på Pilgrimsvandring.

Att gå på Pilgrimsvandring är en populär aktivitet, som är både spännande och nyttig. Det finns till och med en organisation med namnet Franciskanska Pilgrimsrörelsen med förgreningar runt om i Europa, som har just Kristi Himmelsfärdshelgen som sin speciella vandringsdag. Namnet bygger på den ”helige” Franciskus, där organisationen också är en efterföljare till det enkla livsmönster som Franciskus visade på. Detta år hade Pilgrimsrörelsen valt Vätterleden från Forsvik till Mölltorp via Vaberget för sin vandring. Vandringen som inleddes med sången. Tänk att få vakna tidigt en morgon, är ett sätt att möta livet, evangeliet och deltagarna, som kommit från många platser i vårt land, ja till och med från Holland för att dessutom få uppleva naturens skönhet väster om Vättern.

Konfirmanderna Pilgrimsvandrade

Från Mölltorp till Forsvik även de via Vaberget kom ett gäng glada konfirmander på stigarna utmed Vätterleden på sin Pilgrimsvandring med Christina Kopperud som inspiratör. – Det är en vandring inför ungdomarnas konfirmation nästa söndag på Pingsdagen, sade Christina. Vi startade klockan 10 på Kristi Himmelsfärdsdagen och beräknar att vara framme vid 15-tiden i Forsvik för att ta bussen åter till Mölltorp och den väntande Pilgrimsmässan i kyrkan.

– Ett riktigt kraftprov är detta med pilgrimsvandring för våra ungdomar, sade Christina, som hade många vandringar bakom sig på bland annat Kinnekulle där hon arbetat i kyrkan. Men med bra med fika och ett härligt väder är detta en fin upplevelse, där mötet på leden med deltagarna från de erfarna pilgrimsvandrarna från Franciskanska Pilgrimsrörelsen, var en av höjdpunkterna. Cristina Kopperud som gillar detta med pilgrimsvandring. ser redan nu fram emot nya vandringar.

Att gå på Pilgrimsvandring är en populär aktivitet, som är både spännande och nyttig. Det finns till och med en organisation med namnet Franciskanska Pilgrimsrörelsen med förgreningar runt om i Europa, som har just Kristi Himmelsfärdshelgen som sin speciella vandringsdag. Namnet bygger på den ”helige” Franciskus, där organisationen också är en efterföljare till det enkla livsmönster som Franciskus visade på. Detta år hade Pilgrimsrörelsen valt Vätterleden från Forsvik till Mölltorp via Vaberget för sin vandring. Vandringen som inleddes med sången. Tänk att få vakna tidigt en morgon, är ett sätt att möta livet, evangeliet och deltagarna, som kommit från många platser i vårt land, ja till och med från Holland för att dessutom få uppleva naturens skönhet väster om Vättern.

Konfirmanderna Pilgrimsvandrade

Från Mölltorp till Forsvik även de via Vaberget kom ett gäng glada konfirmander på stigarna utmed Vätterleden på sin Pilgrimsvandring med Christina Kopperud som inspiratör. – Det är en vandring inför ungdomarnas konfirmation nästa söndag på Pingsdagen, sade Christina. Vi startade klockan 10 på Kristi Himmelsfärdsdagen och beräknar att vara framme vid 15-tiden i Forsvik för att ta bussen åter till Mölltorp och den väntande Pilgrimsmässan i kyrkan.

– Ett riktigt kraftprov är detta med pilgrimsvandring för våra ungdomar, sade Christina, som hade många vandringar bakom sig på bland annat Kinnekulle där hon arbetat i kyrkan. Men med bra med fika och ett härligt väder är detta en fin upplevelse, där mötet på leden med deltagarna från de erfarna pilgrimsvandrarna från Franciskanska Pilgrimsrörelsen, var en av höjdpunkterna. Cristina Kopperud som gillar detta med pilgrimsvandring. ser redan nu fram emot nya vandringar.

  • Lennart Strömberg