10 maj 2016 13:48

10 maj 2016 13:48

Föreningsskylten riven

SKYLT: Allsångsföreningen

Fundamenten för de nya digitala skyltarna monteras och i samband med det revs allsångsföreningens skylt ned. Något som upprört på sociala medier.

– Det har nog varit större där än hos oss. Nu kommer de digitala skyltarna upp i stället där alla evenemang i kommunen ska annonseras, vilket är bra även för oss. Vi kommer att kunna annonsera med bild vilken artist som kommer just den veckan, säger föreningens ordförande Camilla Jarlhed.

En dialog förs nu med kommunen om en ny lämplig plats för allsångsföreningens skylt.

– Vi har tillstånd för skylten under juli månad och ambitionen är att sätta upp den på en ny plats.

– Det har nog varit större där än hos oss. Nu kommer de digitala skyltarna upp i stället där alla evenemang i kommunen ska annonseras, vilket är bra även för oss. Vi kommer att kunna annonsera med bild vilken artist som kommer just den veckan, säger föreningens ordförande Camilla Jarlhed.

En dialog förs nu med kommunen om en ny lämplig plats för allsångsföreningens skylt.

– Vi har tillstånd för skylten under juli månad och ambitionen är att sätta upp den på en ny plats.

  • Anneli Malm