09 jul 2016 06:00

09 jul 2016 06:00

Sommarfotboll för alla

INTEGRATION: Nytt evenemang i Mölltorp

Sommarfotboll för alla är namnet på det nya evenemang som arrangeras på Sveviavallen under måndag och fredag.
– Vi måste vara med och göra vad vi kan för att öka integrationen, säger Jan Norling.

För att stärka sin värdegrund bjuder Mölltorp/Brevik AIF in alla barn och ungdomar mellan nio och 20 år till en fotbollsaktivitet på Sveviavallen.

– Efter att ett antal ensamkommande flyktingbarn och nyanlända svenskar kommit till vår förening, så har vi känt ett behov att sätta upp en handlingsplan för hur vi kan vara med och bidra på bästa sätt, säger Jan Norling, ordförande i Mölltorp/Brevik AIF, och menar att det är viktigt att alla gör vad de kan.

– Vi har inget val, vi måste vara med och göra vad vi kan för att öka integrationen.

När kommunen utlyste möjligheten för föreningar att söka bidrag för olika integrationsprojekt tog föreningen tillfället i akt och ansökte. Resultatet blev två tillfällen där det under två timmar bjuds på olika fotbollsaktiviteter dit alla barn och unga är välkomna.

– Vi kommer ha olika samarbets- och teknikövningar, men största fokus kommer ligga på att göra något roligt tillsammans, menar Norling.

Tanken är att projektet ska fortsätta i höst med en grupp som träffas samtidigt som de andra lagen tränar.

För att stärka sin värdegrund bjuder Mölltorp/Brevik AIF in alla barn och ungdomar mellan nio och 20 år till en fotbollsaktivitet på Sveviavallen.

– Efter att ett antal ensamkommande flyktingbarn och nyanlända svenskar kommit till vår förening, så har vi känt ett behov att sätta upp en handlingsplan för hur vi kan vara med och bidra på bästa sätt, säger Jan Norling, ordförande i Mölltorp/Brevik AIF, och menar att det är viktigt att alla gör vad de kan.

– Vi har inget val, vi måste vara med och göra vad vi kan för att öka integrationen.

När kommunen utlyste möjligheten för föreningar att söka bidrag för olika integrationsprojekt tog föreningen tillfället i akt och ansökte. Resultatet blev två tillfällen där det under två timmar bjuds på olika fotbollsaktiviteter dit alla barn och unga är välkomna.

– Vi kommer ha olika samarbets- och teknikövningar, men största fokus kommer ligga på att göra något roligt tillsammans, menar Norling.

Tanken är att projektet ska fortsätta i höst med en grupp som träffas samtidigt som de andra lagen tränar.

  • Anna Leijon