11 okt 2016 06:00

11 okt 2016 06:00

Öppet även på helgerna

FRITID: Kabyssen och Moliden

Kabyssen och Moliden utökar öppettiderna och har fler aktiviteter för ungdomar.

– Det är ett integrationsprojekt och vi ökar våra öppettider och vi kommer även ha mer aktiviteter. Vi försöker göra Kabyssen till en bra mötesplats för våra ungdomar, berättar Towe Skiöld Elf på Kabyssen och tillägger:

– Nu spinner vi vidare på Sommarlov på Kabyssen som var väldigt lyckat och vi vill ta vara på det vi har byggt upp. Vi har en annan stämning här nu, det är inte längre vi och dem utan man gör saker tillsammans, vilket är jätteroligt.

Fler besökare

Under hösten har antalet ungdomar som kommer till fritidsgården Kabyssen ökat rejält.

– Vi har stadigt ökat hela tiden både dag- och kvällstid. Fredagskvällarna har vi i det närmaste tredubblat. Senast var det 44 ungdomar här mot kanske 17 förra hösten, säger Niklas Berg.

De har nu öppet alla kvällar i veckan, även på lördagar och söndagar vilket är helt nytt.

Bad på söndagar

Även badhuset på Moliden utökar sina öppettider med mer tid på lördagar och öppet på söndagar.

– Det är trevligt att vi använder vår anläggning när människor är lediga. Vi har fått mycket förfrågningar om det så det är kul att vi nu kan erbjuda det, säger Kristin Bädicker på Moliden och tillägger:

– Eventuellt kommer vi även ha simskola på söndagar, vilket är vårt mål om detta blir permanent efter årsskiftet.

De utökade öppettiderna är ett projekt som pågår fram till årsskiftet men som kan permanentas om det slår väl ut med mycket besökare.

Förutom att timvikarierna har fått mer arbetstid har de två nyanlända till sin hjälp.

– De är ett enormt stöd som hjälper till med språket och vid kulturkrockar, vilket underlättar vårt arbete, tycker de.

Aktiviteter höstlov

Under höstlovet har Kabyssen extra aktiviteter. De anordnar bland annat pyssel och bakning av Halloweengodis. De åker på en aktivitetsdag till Hjo, får besök av Balthazar som visar experiment, Ungdomsgruppen åker till Liseberg och på fredagskvällen är det Halloweenfest som Gårdsrådet anordnar.

– Spökvandringen på Halloweenfesten utökas i år och kommer att ske på Moliden. Däremot har vi då stängt lördag och söndag eftersom det är röda dagar, säger Towe Skiöld Elf.

Även Moliden har extra lovöppet.

– Det är ett integrationsprojekt och vi ökar våra öppettider och vi kommer även ha mer aktiviteter. Vi försöker göra Kabyssen till en bra mötesplats för våra ungdomar, berättar Towe Skiöld Elf på Kabyssen och tillägger:

– Nu spinner vi vidare på Sommarlov på Kabyssen som var väldigt lyckat och vi vill ta vara på det vi har byggt upp. Vi har en annan stämning här nu, det är inte längre vi och dem utan man gör saker tillsammans, vilket är jätteroligt.

Fler besökare

Under hösten har antalet ungdomar som kommer till fritidsgården Kabyssen ökat rejält.

– Vi har stadigt ökat hela tiden både dag- och kvällstid. Fredagskvällarna har vi i det närmaste tredubblat. Senast var det 44 ungdomar här mot kanske 17 förra hösten, säger Niklas Berg.

De har nu öppet alla kvällar i veckan, även på lördagar och söndagar vilket är helt nytt.

Bad på söndagar

Även badhuset på Moliden utökar sina öppettider med mer tid på lördagar och öppet på söndagar.

– Det är trevligt att vi använder vår anläggning när människor är lediga. Vi har fått mycket förfrågningar om det så det är kul att vi nu kan erbjuda det, säger Kristin Bädicker på Moliden och tillägger:

– Eventuellt kommer vi även ha simskola på söndagar, vilket är vårt mål om detta blir permanent efter årsskiftet.

De utökade öppettiderna är ett projekt som pågår fram till årsskiftet men som kan permanentas om det slår väl ut med mycket besökare.

Förutom att timvikarierna har fått mer arbetstid har de två nyanlända till sin hjälp.

– De är ett enormt stöd som hjälper till med språket och vid kulturkrockar, vilket underlättar vårt arbete, tycker de.

Aktiviteter höstlov

Under höstlovet har Kabyssen extra aktiviteter. De anordnar bland annat pyssel och bakning av Halloweengodis. De åker på en aktivitetsdag till Hjo, får besök av Balthazar som visar experiment, Ungdomsgruppen åker till Liseberg och på fredagskvällen är det Halloweenfest som Gårdsrådet anordnar.

– Spökvandringen på Halloweenfesten utökas i år och kommer att ske på Moliden. Däremot har vi då stängt lördag och söndag eftersom det är röda dagar, säger Towe Skiöld Elf.

Även Moliden har extra lovöppet.

  • Anneli Malm