13 okt 2016 06:00

13 okt 2016 06:00

"Att dansa och ha kul"

GÄLLSEBO: Kamratförening i 60 år

Den 5 februari 1956 startades Gällsebo kamratförening av unga i trakten. Nu firar de 60 år och några av medlemmarna har varit med från början.

– Vi var runt 30 ungdomar som ville ha ett ställe där vi kunde dansa och ha kul, säger Britt Gustavsson som varit med från starten och ordförande de senaste 20 åren.

De har många minnen att berätta om och att de har en härlig sammanhållning i föreningen råder det ingen tvekan om.

– Vi har haft mycket roligt och det är det som det har gått ut på, att ha roligt.

Mängd aktiviteter

Inledningsvis hyrde de Gällsebo skola av kommunen och betalade 15 kronor per gång. 1960 köpte de ammunitionsfabrikens sommarhus för 6 575 kronor som de rev och byggde upp igen på sin nuvarande plats. Det är sedan dess deras föreningslokal Tallhyddan som har byggts ut och förbättrats under åren.

Förutom danskvällar har de haft mycket aktiviteter genom åren.

– Vi har bland annat anordnat fiske- och skidtävlingar, haft sketcher och underhållning, auktioner, ljusstöpning och vi bjöd på kaffe och ibland underhållning på Furugården, berättar Berit Karlsson som gick med i föreningen 1958 och tillägger:

– De äldre här omkring kom nästan mangrant på våra aktiviteter.

Medlemmar sen start

Föreningen har i dag ett 60-tal medlemmar.

– Tre av dem som var med och bildade föreningen är fortfarande medlemmar och föreningens förste ordförande Knut-Åke Karlsson kommer att vara med på vårt 60-års jubileum.

Ett jubileum som de firar den 12 november.

Föreningen är politiskt och religöst obunden och efter 60 år är de fortfarande aktiva och anordnar ett mängd aktiviteter varje år. De har vår- och höstfest, trivselkvällar med varierande teman, filmkvällar, tipspromenader, planerar att bygga en boulebana och de anordnar midsommarfest bland annat och dansar gör de än i dag.

– Aktiva är vi fortfarande trots att vi är gamla, säger de och ler.

– Vi var runt 30 ungdomar som ville ha ett ställe där vi kunde dansa och ha kul, säger Britt Gustavsson som varit med från starten och ordförande de senaste 20 åren.

De har många minnen att berätta om och att de har en härlig sammanhållning i föreningen råder det ingen tvekan om.

– Vi har haft mycket roligt och det är det som det har gått ut på, att ha roligt.

Mängd aktiviteter

Inledningsvis hyrde de Gällsebo skola av kommunen och betalade 15 kronor per gång. 1960 köpte de ammunitionsfabrikens sommarhus för 6 575 kronor som de rev och byggde upp igen på sin nuvarande plats. Det är sedan dess deras föreningslokal Tallhyddan som har byggts ut och förbättrats under åren.

Förutom danskvällar har de haft mycket aktiviteter genom åren.

– Vi har bland annat anordnat fiske- och skidtävlingar, haft sketcher och underhållning, auktioner, ljusstöpning och vi bjöd på kaffe och ibland underhållning på Furugården, berättar Berit Karlsson som gick med i föreningen 1958 och tillägger:

– De äldre här omkring kom nästan mangrant på våra aktiviteter.

Medlemmar sen start

Föreningen har i dag ett 60-tal medlemmar.

– Tre av dem som var med och bildade föreningen är fortfarande medlemmar och föreningens förste ordförande Knut-Åke Karlsson kommer att vara med på vårt 60-års jubileum.

Ett jubileum som de firar den 12 november.

Föreningen är politiskt och religöst obunden och efter 60 år är de fortfarande aktiva och anordnar ett mängd aktiviteter varje år. De har vår- och höstfest, trivselkvällar med varierande teman, filmkvällar, tipspromenader, planerar att bygga en boulebana och de anordnar midsommarfest bland annat och dansar gör de än i dag.

– Aktiva är vi fortfarande trots att vi är gamla, säger de och ler.

  • Anneli Malm