17 jul 2017 15:50

17 jul 2017 15:50

Många deltog i traillopp

GRANVIK: 279 deltagare

För sjätte året arrangerades i lördags Tiveden Trail. Sveriges vildaste trail-lopp i regi av orienteringsklubben OK Tiveden. De säger nej till grus och asfalt!

Med 279 anmälda till starten är det en ökning med drygt hundra från fjolåret. När man springer över startlinjen har man bara vildmark framför sig. Under hela loppet kommer man inte att passera något hus.

Trailen är en smal stig och det är svårt att springa om. Därför får man släppa förbi de snabbare löparna när de börjar flåsa en i nacken. Hela idén med trail-lopp är att komma tillbaka till ursprunget att springa i naturen. Trail är mindre tillrättalagt och svårare än terränglöpning.

Rötter och stenar

Loppet är öppet för alla åldrar i både dam och herr. Banan är synnerligen krävande. Rötter och stenar hör vildmarken till och risken för stukning och fall- och halkolyckor finns. Lyckligtvis inträffade inte några allvarligare skador och läkare fanns på plats för att omplåstring. En person stukade foten, men fortsatte ändå till mål i långsammare tempo.

Visa Tiveden

Alla deltagarna startade samtidigt klockan tre denna soliga lördagseftermiddag. En färgglad och motiverad samling löpare.

Familjemedlemmar som inte deltog i loppet kunde basta och bada i den lilla sjön ovanför fallet. För övrigt gick det åt mängder med hamburgare vid Granviks vandrarhem som var start och mål.

– Föreningens filosofi är också att visa att man kan arrangera ett stort traillopp med en liten stab på arrangörssidan, berättar Per Emion. Vi har varit tolv personer som ordnat allt och vi har inga sponsorer.

OK Tiveden vill också visa upp Tiveden för människor som inte känner till naturreservatet och denna vidsträckta, mytomspunna skog.

Med 279 anmälda till starten är det en ökning med drygt hundra från fjolåret. När man springer över startlinjen har man bara vildmark framför sig. Under hela loppet kommer man inte att passera något hus.

Trailen är en smal stig och det är svårt att springa om. Därför får man släppa förbi de snabbare löparna när de börjar flåsa en i nacken. Hela idén med trail-lopp är att komma tillbaka till ursprunget att springa i naturen. Trail är mindre tillrättalagt och svårare än terränglöpning.

Rötter och stenar

Loppet är öppet för alla åldrar i både dam och herr. Banan är synnerligen krävande. Rötter och stenar hör vildmarken till och risken för stukning och fall- och halkolyckor finns. Lyckligtvis inträffade inte några allvarligare skador och läkare fanns på plats för att omplåstring. En person stukade foten, men fortsatte ändå till mål i långsammare tempo.

Visa Tiveden

Alla deltagarna startade samtidigt klockan tre denna soliga lördagseftermiddag. En färgglad och motiverad samling löpare.

Familjemedlemmar som inte deltog i loppet kunde basta och bada i den lilla sjön ovanför fallet. För övrigt gick det åt mängder med hamburgare vid Granviks vandrarhem som var start och mål.

– Föreningens filosofi är också att visa att man kan arrangera ett stort traillopp med en liten stab på arrangörssidan, berättar Per Emion. Vi har varit tolv personer som ordnat allt och vi har inga sponsorer.

OK Tiveden vill också visa upp Tiveden för människor som inte känner till naturreservatet och denna vidsträckta, mytomspunna skog.

  • Erika Fredholm