06 sep 2017 11:36

06 sep 2017 11:36

Lyckad premiär av fotbollscup på Sveviavallen

MÖLLTORP: Cup

Det blev en lyckad och trivsam fotbollscup, när Mölltorp Breviks AIF arrangerade Stadium Cup i fotboll för första gången.

– Vi har under några år diskuterat en turnering för de yngsta på hemmaplan och i år blev det äntligen av. Vi ville börja i liten skala och till den första turneringen inbjöds närliggande föreningar, där Fagersanna IF och Tibro AIK visade intresse och kom med vardera två lag och med våra egna tre lag blev det en bra mjukstart på premiäromgången, berättar ungdomstränarna Johan Åkerstedt, Jonas Wesslander och Pierre Norling.

”Fotboll ska vara kul”

Turneringen genomfördes på föreningens egen anläggning, Sveviavallen, som visade sig från sin bästa sida. Förutom en härligt grön uppkritad matta med två femmanna-planer var det en inramning med värmande höstsol och musik samt funktionärer och publik som såg till att barnen hade roligt på turneringen.

Och roligt hade barnen, som blev livligt påhejade av både syskon och föräldrar.

– Det är viktigt att föräldrarna hejar på alla som är på planen och att det är i positiva ordalag. Fotboll ska vara kul och vi skall lära barnen att spela fotboll på ett lekfullt sätt. Vi redovisar heller inga resultat och följer därmed förbundets regler för barnfotboll, säger ungdomstränaren Nicklas Fredriksson.

Premiäromgången av Stadium cup gav mersmak inom föreningen och speakern Pierre Norling hälsade alla lag välkomna tillbaka till nästa års kamp på Sveviavallen.

– Barn och ungdomsfotbollen är ett prioriterat område inom föreningen, som vi nu hoppas skall utvecklas ytterligare med en årlig cup på hemmaplan.

– Vi har under några år diskuterat en turnering för de yngsta på hemmaplan och i år blev det äntligen av. Vi ville börja i liten skala och till den första turneringen inbjöds närliggande föreningar, där Fagersanna IF och Tibro AIK visade intresse och kom med vardera två lag och med våra egna tre lag blev det en bra mjukstart på premiäromgången, berättar ungdomstränarna Johan Åkerstedt, Jonas Wesslander och Pierre Norling.

”Fotboll ska vara kul”

Turneringen genomfördes på föreningens egen anläggning, Sveviavallen, som visade sig från sin bästa sida. Förutom en härligt grön uppkritad matta med två femmanna-planer var det en inramning med värmande höstsol och musik samt funktionärer och publik som såg till att barnen hade roligt på turneringen.

Och roligt hade barnen, som blev livligt påhejade av både syskon och föräldrar.

– Det är viktigt att föräldrarna hejar på alla som är på planen och att det är i positiva ordalag. Fotboll ska vara kul och vi skall lära barnen att spela fotboll på ett lekfullt sätt. Vi redovisar heller inga resultat och följer därmed förbundets regler för barnfotboll, säger ungdomstränaren Nicklas Fredriksson.

Premiäromgången av Stadium cup gav mersmak inom föreningen och speakern Pierre Norling hälsade alla lag välkomna tillbaka till nästa års kamp på Sveviavallen.

– Barn och ungdomsfotbollen är ett prioriterat område inom föreningen, som vi nu hoppas skall utvecklas ytterligare med en årlig cup på hemmaplan.