13 feb 2018 09:21

13 feb 2018 09:21

Nästan fullsatt i missionshuset

SVANVIK: Kristen musik

Säsongens söndagskvällar med underhållning i Svanvik har nu startat.

Först ut var Anita och Thomas Granath från Uddevalla som underhöll med sång och gitarrspel i både gamla klassiker och nya sånger.

Göran Eriksson hälsade alla välkomna vid entrén. Han berättade att församlingens storlek varierat över åren, men att den just nu är ganska liten. Det var något förvånande då salongen var i stort sett fullsatt.

– Folk kommer långt ifrån, skrattar han, Skövde, Mariestad, Tibro. De här kvällarna är populära.

Thomas och Anita Granath spelar glad kristen musik. Thomas erkänner att han gillar Elvis, så några sånger har Elvismelodier, en del sånger är i countrystil. Stämningen i missionshuset är glad och positiv och i många låtar sjunger församlingen med och klappar händerna i takt.

– Det är en bra idé att sjunga kristna sånger till kända melodier, tycker Thomas. Mellan sångerna berättar han och Anita små anekdoter och historier.

1885 byggdes missionshuset i Svanvik och än idag är det en Kindbomare som håller i församlingen. Mats Kindbom kom ända från Habo för att välkomna gästerna denna vinterkväll då vita flingor dansade i luften. Både Mats och sångarna ville sprida kärlekens budskap som är bibeltexten på Fastlagssöndagen.

Först ut var Anita och Thomas Granath från Uddevalla som underhöll med sång och gitarrspel i både gamla klassiker och nya sånger.

Göran Eriksson hälsade alla välkomna vid entrén. Han berättade att församlingens storlek varierat över åren, men att den just nu är ganska liten. Det var något förvånande då salongen var i stort sett fullsatt.

– Folk kommer långt ifrån, skrattar han, Skövde, Mariestad, Tibro. De här kvällarna är populära.

Thomas och Anita Granath spelar glad kristen musik. Thomas erkänner att han gillar Elvis, så några sånger har Elvismelodier, en del sånger är i countrystil. Stämningen i missionshuset är glad och positiv och i många låtar sjunger församlingen med och klappar händerna i takt.

– Det är en bra idé att sjunga kristna sånger till kända melodier, tycker Thomas. Mellan sångerna berättar han och Anita små anekdoter och historier.

1885 byggdes missionshuset i Svanvik och än idag är det en Kindbomare som håller i församlingen. Mats Kindbom kom ända från Habo för att välkomna gästerna denna vinterkväll då vita flingor dansade i luften. Både Mats och sångarna ville sprida kärlekens budskap som är bibeltexten på Fastlagssöndagen.

  • Erika Fredholm