14 maj 2018 16:51

14 maj 2018 16:51

SM-debut i pingis

KARLSBORG: Fint resultat för Sandra

Sandra Axelsson från Karlsborgs Bordtennisklubb kvalificerade sig nyligen till SM.

För någon vecka sedan spelades Ungdoms SM i Eskilstuna där Sandra efter mycket bra spel tog sig vidare till A-slutspelet genom att bli tvåa i sin pool.

Totalt var det 48 flickor som var kvalificerade sig till SM. I sin första match i slutspelet blev det dock respass mot blivande Svenska Mästarinnan Leah Tveit Muskantor från BTK Linné. Men en mycket fin 17:e plats i debuten om SM-titeln var över förväntan. I dubbel spelade Sandra tillsammans med Wilma Berg från Borlänge. De vann i första omgången med 3-1 och var mycket nära att i nästa match nå kvartsfinal. Efter en kanoninsats med 11-13, 9-11, 14-12, 11-9 och 7-11 fick de dock ge sig.

Sandra har även kvalificerat sig till Junior SM, vilket är unikt i klubbens historia.

För någon vecka sedan spelades Ungdoms SM i Eskilstuna där Sandra efter mycket bra spel tog sig vidare till A-slutspelet genom att bli tvåa i sin pool.

Totalt var det 48 flickor som var kvalificerade sig till SM. I sin första match i slutspelet blev det dock respass mot blivande Svenska Mästarinnan Leah Tveit Muskantor från BTK Linné. Men en mycket fin 17:e plats i debuten om SM-titeln var över förväntan. I dubbel spelade Sandra tillsammans med Wilma Berg från Borlänge. De vann i första omgången med 3-1 och var mycket nära att i nästa match nå kvartsfinal. Efter en kanoninsats med 11-13, 9-11, 14-12, 11-9 och 7-11 fick de dock ge sig.

Sandra har även kvalificerat sig till Junior SM, vilket är unikt i klubbens historia.