17 jul 2017 07:16

17 jul 2017 07:16

Simsjöföreningens 75-årsjubileum

Simsjöföreningen bildades 1942 och fyller således 75 år i år.

Föreningen är synnerligen vital och aktiv och svarar för trivselfrågor under sommaren åt sina medlemmar och andra som besöker Simsjön. I lördags firades detta jubileum med en barn- och familjeeftermiddag. Uppskattningsvis 200 personer kunde se Skövde square dancers ge en uppvisning och pröva-på-lektion. Dessutom fanns populär ponnyridning och minizoo för barnen. Säkerheten var garanterat hög då såväl räddningstjänst som polis visade upp sina fordon och kunde svara på frågor från besökarna. Ordförande Kjell Isberg gav en historisk återblick och kunde med sina långa vistelse vid Simsjön ge exempel på många aktiva händelser som föreningen under åren ordnat för medlemmarna. En djupdykning i pressklipp från lokalpressen hade samlats till en intressant utställning av föreningens historia. På den tiden var besöksantalet vid aktiviteterna större då vare sig tv eller surfplattor hindrade folk från att gå man ur huse och samlas i fin gemenskap. Avslutningsvis bjöd föreningen på tårtkalas och många passade på att i kvällssolen på den idylliska festplatsen njuta av gott kaffe med tårta och ta del av en stunds trevlig Simsjögemenskap som ju är föreningens huvudsyfte.

Föreningen är synnerligen vital och aktiv och svarar för trivselfrågor under sommaren åt sina medlemmar och andra som besöker Simsjön. I lördags firades detta jubileum med en barn- och familjeeftermiddag. Uppskattningsvis 200 personer kunde se Skövde square dancers ge en uppvisning och pröva-på-lektion. Dessutom fanns populär ponnyridning och minizoo för barnen. Säkerheten var garanterat hög då såväl räddningstjänst som polis visade upp sina fordon och kunde svara på frågor från besökarna. Ordförande Kjell Isberg gav en historisk återblick och kunde med sina långa vistelse vid Simsjön ge exempel på många aktiva händelser som föreningen under åren ordnat för medlemmarna. En djupdykning i pressklipp från lokalpressen hade samlats till en intressant utställning av föreningens historia. På den tiden var besöksantalet vid aktiviteterna större då vare sig tv eller surfplattor hindrade folk från att gå man ur huse och samlas i fin gemenskap. Avslutningsvis bjöd föreningen på tårtkalas och många passade på att i kvällssolen på den idylliska festplatsen njuta av gott kaffe med tårta och ta del av en stunds trevlig Simsjögemenskap som ju är föreningens huvudsyfte.