19 jul 2017 11:55

19 jul 2017 11:55

Medlemsträff vid Kalksjön

Stora delar av Skövdes föreningsliv tar ”sommarlov” mellan mitten av juni och slutet av augusti. SPF Elin-medlemmarna Gunnar Hedberg och Wivianne Johansson har i år tagit initiativ till att ordna sommarträffar för medlemmar ”kvar i sta´n”. Det är träffar i enkel form där man från gång till gång kommer överens om vad nästa veckas möte ska innehålla. Idén har uppskattats av Elins medlemmar och träffarna har samlat 15-20 personer varje gång. I tisdags företogs en utflykt med vandring kring Kalksjön med en rundligt tilltagen fikapaus i solen vid sjöns strand. Kommande veckas aktivitet annonseras på föreningens hemsida och med e-post till Elins medlemmar.

Stora delar av Skövdes föreningsliv tar ”sommarlov” mellan mitten av juni och slutet av augusti. SPF Elin-medlemmarna Gunnar Hedberg och Wivianne Johansson har i år tagit initiativ till att ordna sommarträffar för medlemmar ”kvar i sta´n”. Det är träffar i enkel form där man från gång till gång kommer överens om vad nästa veckas möte ska innehålla. Idén har uppskattats av Elins medlemmar och träffarna har samlat 15-20 personer varje gång. I tisdags företogs en utflykt med vandring kring Kalksjön med en rundligt tilltagen fikapaus i solen vid sjöns strand. Kommande veckas aktivitet annonseras på föreningens hemsida och med e-post till Elins medlemmar.