05 okt 2017 11:54

05 okt 2017 11:54

SPF Elin rockade loss

FRÅN LÄSARNA

På SPF Seniorerna Elins höstmöte möttes medlemmarna av vackert dukade bord med rustika dekorationer, doften av en mustig köttgryta och trevlig samvaro.

Efter lunchen intog dagens estradör scenen. Mörk snedlugg, vita pilotglasögon, skjorta med extremt hög krage, brett bälte, jeans samt vita myggjagare och med gitarren på höften – Smålands-Elvis, alias Erling Lundberg!

Publiken rockade loss när de bjöds på That's allright mama, I can't stop loving you, samt andra melodier av Bill Haley, Jerry Williams med flera. Även vacker gospel fanns på programmet, liksom trevliga anekdoter som mellanspel.

Smålands-Elvis avtackades med blommor och stående ovationer, vilket ändade i ännu ett extranummer.

Jan Ejdebäck höll en kort information om hälsorisker, viktiga telefonnummer att ha till hands, samt vilka mediciner man behöver se över när man blir äldre. För övrigt hänvisade han till föreningens hälsobrev på hemsidan.

Ordföranden höll en kort föreningsinformation. Efter lotteridragning tackade ordföranden aktivitetskommittén för väl utfört arbete samt avslutade mötet.

På SPF Seniorerna Elins höstmöte möttes medlemmarna av vackert dukade bord med rustika dekorationer, doften av en mustig köttgryta och trevlig samvaro.

Efter lunchen intog dagens estradör scenen. Mörk snedlugg, vita pilotglasögon, skjorta med extremt hög krage, brett bälte, jeans samt vita myggjagare och med gitarren på höften – Smålands-Elvis, alias Erling Lundberg!

Publiken rockade loss när de bjöds på That's allright mama, I can't stop loving you, samt andra melodier av Bill Haley, Jerry Williams med flera. Även vacker gospel fanns på programmet, liksom trevliga anekdoter som mellanspel.

Smålands-Elvis avtackades med blommor och stående ovationer, vilket ändade i ännu ett extranummer.

Jan Ejdebäck höll en kort information om hälsorisker, viktiga telefonnummer att ha till hands, samt vilka mediciner man behöver se över när man blir äldre. För övrigt hänvisade han till föreningens hälsobrev på hemsidan.

Ordföranden höll en kort föreningsinformation. Efter lotteridragning tackade ordföranden aktivitetskommittén för väl utfört arbete samt avslutade mötet.