17 apr 2018 11:44

17 apr 2018 11:44

Slöjdavslutning för folkdansgillet

FRÅN LÄSARNA

Skövde Folkdansgilles slöjdverksamhet har haft avslutning för vårterminen. Cirka tio medlemmar har slöjdat med luffarslöjd och svepfat m.m. i trä. Det har stickats tröjor, virkats grytlappar, broderats dukar, knypplats spetsar samt sytts folkdräkter. En del arbete skänks till föreningens lotteri vid Helensmässan. Kvällen avslutades med en kaffestund med hembakat fikabröd och trevlig samvaro. Föreningen samarbetar med Sensus.

Skövde Folkdansgilles slöjdverksamhet har haft avslutning för vårterminen. Cirka tio medlemmar har slöjdat med luffarslöjd och svepfat m.m. i trä. Det har stickats tröjor, virkats grytlappar, broderats dukar, knypplats spetsar samt sytts folkdräkter. En del arbete skänks till föreningens lotteri vid Helensmässan. Kvällen avslutades med en kaffestund med hembakat fikabröd och trevlig samvaro. Föreningen samarbetar med Sensus.