19 apr 2018 11:33

19 apr 2018 11:33

Vårens mode hos SPF Elin

FRÅN LÄSARNA

Våren/sommaren anlände vid SPF seniorerna Elins aprilmöte då Assbecks Fashion House, Helen och Håkan Rapp visade sommarens mode på föreningens fantastiska mannekänger. Damerna blommade ut i full prakt, lite kortare byxor, kaftaner i vackra pasteller, blommiga overaller och även praktiska, sportiga modeller i jackor och jeans visades. Frågan är dock om inte herrarna var de som blev eftermiddagens höjdpunkt. Tröjor i pastellfärger, randiga murarskjortor, snygga jackor i skinn och sportigare material presenterades. Blommiga skjortor och även stilrena kostymer med pastellfärgade tillbehör förvandlade de vanliga, trevliga herrarna till ”toppmodeller”! Så trevligt att se!

Naturligtvis åts en god lunch tillsammans innan mannekängerna gjorde sitt framträdande, som vanligt välordnat och trevligt framdukat. Efter mannekänguppvisningen informerade ordföranden, Bo Harder, om föreningsaktiviteter. Då lotteridragningen var avklarad, tackade ordföranden aktivitetskommittén för dagens program och alla gick ut i vårsolen inspirerade av dagens tema.

Våren/sommaren anlände vid SPF seniorerna Elins aprilmöte då Assbecks Fashion House, Helen och Håkan Rapp visade sommarens mode på föreningens fantastiska mannekänger. Damerna blommade ut i full prakt, lite kortare byxor, kaftaner i vackra pasteller, blommiga overaller och även praktiska, sportiga modeller i jackor och jeans visades. Frågan är dock om inte herrarna var de som blev eftermiddagens höjdpunkt. Tröjor i pastellfärger, randiga murarskjortor, snygga jackor i skinn och sportigare material presenterades. Blommiga skjortor och även stilrena kostymer med pastellfärgade tillbehör förvandlade de vanliga, trevliga herrarna till ”toppmodeller”! Så trevligt att se!

Naturligtvis åts en god lunch tillsammans innan mannekängerna gjorde sitt framträdande, som vanligt välordnat och trevligt framdukat. Efter mannekänguppvisningen informerade ordföranden, Bo Harder, om föreningsaktiviteter. Då lotteridragningen var avklarad, tackade ordföranden aktivitetskommittén för dagens program och alla gick ut i vårsolen inspirerade av dagens tema.