12 jun 2018 11:45

12 jun 2018 11:45

SAK på skulpturresa

FRÅN LÄSARNA

Drygt 40 medlemmar i Skövde Allmänna Konstförening besökte en het junilördag Borås Internationella Skulpturbiennal, i år anordnad för sjätte gången. Nedfärden gick via fikastopp på Basta Kvarncafé vid Ätran i Blidsberg samt en kortare bussledes skulptursightseeing i vackra och expansiva Ulricehamn.

Väl i Borås inleddes besöket med en utmärkt lunch – smörstekt gös plus ugnsbakade rotsaker – på restaurang Utbult Borneby & Co i stadens kulturhus. Efter måltiden mötte en kunnig guide upp och inledde den soliga stadsvandringen mellan tillfällig och permanent konst av såväl inhemska som internationella storheter. Bland annat beskådades den elegant placerade Såningsmannen, en del av Livets Brunn som Skövde tillfälligt lånat ut tack vare det regionala skulpturutbyte som pågår under året. Biennalen pågick även inomhus på konstmuseet, och som oväntad bonus hanns det med en kort guidning även där. Innan hemfärd blev det sedan kaffe och goda kanelbullar på Café Tant Grön.

Färdledare var föreningens nye ordförande Nicolas Krizan och bussen framfördes tryggt av Jeanette Svensson från Stenstorps Buss.

Drygt 40 medlemmar i Skövde Allmänna Konstförening besökte en het junilördag Borås Internationella Skulpturbiennal, i år anordnad för sjätte gången. Nedfärden gick via fikastopp på Basta Kvarncafé vid Ätran i Blidsberg samt en kortare bussledes skulptursightseeing i vackra och expansiva Ulricehamn.

Väl i Borås inleddes besöket med en utmärkt lunch – smörstekt gös plus ugnsbakade rotsaker – på restaurang Utbult Borneby & Co i stadens kulturhus. Efter måltiden mötte en kunnig guide upp och inledde den soliga stadsvandringen mellan tillfällig och permanent konst av såväl inhemska som internationella storheter. Bland annat beskådades den elegant placerade Såningsmannen, en del av Livets Brunn som Skövde tillfälligt lånat ut tack vare det regionala skulpturutbyte som pågår under året. Biennalen pågick även inomhus på konstmuseet, och som oväntad bonus hanns det med en kort guidning även där. Innan hemfärd blev det sedan kaffe och goda kanelbullar på Café Tant Grön.

Färdledare var föreningens nye ordförande Nicolas Krizan och bussen framfördes tryggt av Jeanette Svensson från Stenstorps Buss.