13 jun 2018 11:50

13 jun 2018 11:50

Besök i paradiset

FRÅN LÄSARNA

Trots den närmast tropiska värmen den 29 maj, var det ett 50-tal medlemmar i Skövde Trädgårdsförening som under kvällen samlades hemma hos Anne och Gunnar Fransson i Segerstad för att njuta av den frodiga grönskan i deras trädgård.

I den här trädgården växer det så det ”knakar” och det finns väldigt stora bestånd av olika perenner. Det märks verkligen att växterna trivs i det här paradiset – i den stora rabatten vid sidan av gången, som leder fram till bostadshuset trängdes t.ex. mängder av olikfärgade akvilejor med ett antal pioner, som stolt sträckte sina svällande knoppar mot skyn och bara väntade på att få slå ut i full blom.

I trädgården finns även ett imponerande grönsaksland, där bl.a. ett stort antal jordgubbsplantor kommer att ge en god skörd med tanke på den rikliga blomningen. I närheten av grönsakslandet finns också ett hönshus med en stolt tupp, som vaktar över sitt lilla harem med hönor, som producerar både kycklingar och ägg.

Efter rundvandringen var det många som slog sig ned på medhavda stolar eller filtar för att njuta av innehållet i fikakorgen. Detta smakade extra gott i den här idyllen och vi var många som hade svårt att slita oss därifrån, när det efter ett par timmar var dags för hemfärd.

Innan det var dags för uppbrott hade föreningens ordförande överlämnat en bok till värdinnan som ett litet tack för vårt besök. Eftersom Anne Fransson hade ordnat med ett litet lotteri fick även vi besökare en present med oss hem i form av en blomma eller grönsaksplantor.

Trots den närmast tropiska värmen den 29 maj, var det ett 50-tal medlemmar i Skövde Trädgårdsförening som under kvällen samlades hemma hos Anne och Gunnar Fransson i Segerstad för att njuta av den frodiga grönskan i deras trädgård.

I den här trädgården växer det så det ”knakar” och det finns väldigt stora bestånd av olika perenner. Det märks verkligen att växterna trivs i det här paradiset – i den stora rabatten vid sidan av gången, som leder fram till bostadshuset trängdes t.ex. mängder av olikfärgade akvilejor med ett antal pioner, som stolt sträckte sina svällande knoppar mot skyn och bara väntade på att få slå ut i full blom.

I trädgården finns även ett imponerande grönsaksland, där bl.a. ett stort antal jordgubbsplantor kommer att ge en god skörd med tanke på den rikliga blomningen. I närheten av grönsakslandet finns också ett hönshus med en stolt tupp, som vaktar över sitt lilla harem med hönor, som producerar både kycklingar och ägg.

Efter rundvandringen var det många som slog sig ned på medhavda stolar eller filtar för att njuta av innehållet i fikakorgen. Detta smakade extra gott i den här idyllen och vi var många som hade svårt att slita oss därifrån, när det efter ett par timmar var dags för hemfärd.

Innan det var dags för uppbrott hade föreningens ordförande överlämnat en bok till värdinnan som ett litet tack för vårt besök. Eftersom Anne Fransson hade ordnat med ett litet lotteri fick även vi besökare en present med oss hem i form av en blomma eller grönsaksplantor.