02 jul 2018 11:33

02 jul 2018 11:33

Säsongsavslutning för Trädgårdsföreningen

FRÅN LÄSARNA

Lördagen den 30 juni tillbringade ett drygt 40-tal medlemmar i Skövde Trädgårdsförening på resande fot. Per buss tog vi oss först till den vackra och mycket sevärda kyrkan i Habo, där vi möttes av den trevlige och påläste guiden Daniel, som berättade om kyrkans historia genom århundradena.

Efter den informativa stunden i kyrkan smakade det bra med bussfika, som vår trevlige chaufför Håkan hade dukat fram åt oss.

Så småningom var det dags att fortsätta resan till Jönköping och det fantastiska Rosariet, där vi möttes av en enastående blomrikedom och en väldoft som nästan tog andan ur oss. Efter 1,5 timme äntrade vi bussen igen för att ta oss till vårt lunchställe i Mullsjö, som bjöd på välsmakande fisk- eller kötträtt.

Då lunchen var avnjuten väntade Håkan på att få köra till det sista delmålet på resan, Gunillaberg, som ligger strax utanför Bottnaryd. Här driver den danske trädgårdskonstnären Tage Andersen sin verksamhet sedan tio år tillbaka. Det finns inte bara annorlunda växter i den här trädgården utan konstinstallationer av olika slag och en hel del olika sorters djur i olika inhägnader. Det kan egentligen inte beskrivas utan bör ses men är någonting utöver det vanliga och det fanns både positiva och negativa åsikter bland våra medlemmar.

Klockan 17 var det dags för hemfärd och det pratades flitigt överallt i bussen. Vi hade ju haft en händelserik dag.

Väl hemma i Skövde igen tog vår ordförande till orda och påminde om nästa träff den 14 augusti, då vi besöker två trädgårdar i Skultorp. Hon avslutade med att önska alla ombord en fortsatt skön sommar.

Lördagen den 30 juni tillbringade ett drygt 40-tal medlemmar i Skövde Trädgårdsförening på resande fot. Per buss tog vi oss först till den vackra och mycket sevärda kyrkan i Habo, där vi möttes av den trevlige och påläste guiden Daniel, som berättade om kyrkans historia genom århundradena.

Efter den informativa stunden i kyrkan smakade det bra med bussfika, som vår trevlige chaufför Håkan hade dukat fram åt oss.

Så småningom var det dags att fortsätta resan till Jönköping och det fantastiska Rosariet, där vi möttes av en enastående blomrikedom och en väldoft som nästan tog andan ur oss. Efter 1,5 timme äntrade vi bussen igen för att ta oss till vårt lunchställe i Mullsjö, som bjöd på välsmakande fisk- eller kötträtt.

Då lunchen var avnjuten väntade Håkan på att få köra till det sista delmålet på resan, Gunillaberg, som ligger strax utanför Bottnaryd. Här driver den danske trädgårdskonstnären Tage Andersen sin verksamhet sedan tio år tillbaka. Det finns inte bara annorlunda växter i den här trädgården utan konstinstallationer av olika slag och en hel del olika sorters djur i olika inhägnader. Det kan egentligen inte beskrivas utan bör ses men är någonting utöver det vanliga och det fanns både positiva och negativa åsikter bland våra medlemmar.

Klockan 17 var det dags för hemfärd och det pratades flitigt överallt i bussen. Vi hade ju haft en händelserik dag.

Väl hemma i Skövde igen tog vår ordförande till orda och påminde om nästa träff den 14 augusti, då vi besöker två trädgårdar i Skultorp. Hon avslutade med att önska alla ombord en fortsatt skön sommar.