04 jul 2018 11:55

04 jul 2018 11:55

Midsommar firades vid Simsjön

FRÅN LÄSARNA

Simsjöföreningen anordnade traditionsenligt ett uppskattat midsommarfirande vid Simsjöns festplats. Ordförande Kjell Isberg hälsade uppskattningsvis 800 personer välkomna som besökte festligheterna och som började som vanligt med att alla kunde vara med och klä midsommarstången. I år var det ont om blommor men inte i Simsjön då en medlem ordnade ett fång med allsköns vackra blommor. Regionens snyggaste midsommarstång kanske!

Musikanterna Iréne Pettersson, Birgitta Andersson och Magnus Svensson spelade under tiden som stången kläddes och sedan restes. Uppskattade visor och sedan ringlekar där många glädjande nog kunde de klassiska lekarna som ”Små grodorna”, Vi äro musikanter” med flera och kunde visa barnen. Två stora ringar av dansande blev det.

Vid fiskdammen nappade det bra och gav god utdelning till barnen, chokladhjulet snurrade som vanligt och vid pilkastningen hade man fullt upp. Dessutom smakade det gott på serveringen med korv eller kaffe och bulle. Många gick hem med vinster från lotteriet. Vädret var på föreningens sida då regnet kom en stund efter det att alla hade gått hem.

Många uppskattar midsommarfirandet vid Simsjön; traditionellt, lagom mycket och lagom länge. Det var glada miner på alla barn mellan 1 och 110 år!

På söndagen genomfördes en tipspromenad med cirka 65 startande. Det blev en mycket uppskattad promenad i motionsspåret. Skönt att kombinera motion med hjärngympa! Inte nog med detta så erbjöd rekordmånga, cirka 36 utställare, sina varor i en loppis denna söndag. Stämningen var god och hjärtlig i det fina soliga vädret. Efter denna helg kunde styrelsen och dess medhjälpare pusta ut. Simsjöföreningen, i år 76 år, håller stilen och månar om traditionen.

Simsjöföreningen anordnade traditionsenligt ett uppskattat midsommarfirande vid Simsjöns festplats. Ordförande Kjell Isberg hälsade uppskattningsvis 800 personer välkomna som besökte festligheterna och som började som vanligt med att alla kunde vara med och klä midsommarstången. I år var det ont om blommor men inte i Simsjön då en medlem ordnade ett fång med allsköns vackra blommor. Regionens snyggaste midsommarstång kanske!

Musikanterna Iréne Pettersson, Birgitta Andersson och Magnus Svensson spelade under tiden som stången kläddes och sedan restes. Uppskattade visor och sedan ringlekar där många glädjande nog kunde de klassiska lekarna som ”Små grodorna”, Vi äro musikanter” med flera och kunde visa barnen. Två stora ringar av dansande blev det.

Vid fiskdammen nappade det bra och gav god utdelning till barnen, chokladhjulet snurrade som vanligt och vid pilkastningen hade man fullt upp. Dessutom smakade det gott på serveringen med korv eller kaffe och bulle. Många gick hem med vinster från lotteriet. Vädret var på föreningens sida då regnet kom en stund efter det att alla hade gått hem.

Många uppskattar midsommarfirandet vid Simsjön; traditionellt, lagom mycket och lagom länge. Det var glada miner på alla barn mellan 1 och 110 år!

På söndagen genomfördes en tipspromenad med cirka 65 startande. Det blev en mycket uppskattad promenad i motionsspåret. Skönt att kombinera motion med hjärngympa! Inte nog med detta så erbjöd rekordmånga, cirka 36 utställare, sina varor i en loppis denna söndag. Stämningen var god och hjärtlig i det fina soliga vädret. Efter denna helg kunde styrelsen och dess medhjälpare pusta ut. Simsjöföreningen, i år 76 år, håller stilen och månar om traditionen.