09 mar 2016 16:23

09 mar 2016 17:25

Audition till En julsaga

SKÖVDE: Voices of Charity

En julsaga av Charles Dickens har premiär i Skövde i november. Bakom produktionen står Voices of Charity och alla mellan 13 och 25 år bjuds in till audition.
– Man behöver inte ha några förkunskaper, säger musikansvarige Mathias Rönningberg.

Förra året satte Voices of Charity upp musikalen West Side story. I år har föreningen valt att sätta upp Charles Dickens En julsaga.

– Det är viktigt för oss att ha en uppsättning med bra värdegrund. Vi har kollat på oerhört många och fastnat för En julsaga som är en klassiker som många haft med sedan barnsben och har en relation till, säger Helena Sjöberg, ordförande i föreningen tillika regissör, och berättar att det är ganska stora förändringar i år jämfört med förra året.

Till exempel dubblas ensemblen till cirka 40 personer för att få en jättestor uppsättning, man satsar mer på kostym och liknande. Där är tanken att engagera elever på gymnasieskolornas praktiska program för att bredda och integrera fler.

Man har också valt bort professionell koreograf och engagerat Linda Sneider och en av förra årets huvudrollsinnehavare Pnp Nilsson.

– Det känns bra. Jag gillar att bestämma hur jag vill ha det. Jag gillar att överraska, publiken kommer att få se något den inte sett innan, säger han.

– Vi kommer även att skriva all musik själva, oavsett om det är en danslåt eller sånglåt. Det är tolv ungdomar i musikgruppen. Jag vet inte hur många låtar vi pratat om, men säg att det är 15. Det är nästan som att spela in ett album och det är rätt mycket jobb, säger Mathias Rönningberg, musikansvarig.

Det blir fyra föreställningar på Skövde stadsteater.

– Men målet är inte föreställningarna, utan själva resan dit och mötet mellan människor med olika bakgrund, från olika kulturer och vad det än kan tänkas vara, säger Helena Sjöberg.

Audition är det den 28 mars på Nyeport. Mer information går att få via föreningens Facebook-sida.

Förra året satte Voices of Charity upp musikalen West Side story. I år har föreningen valt att sätta upp Charles Dickens En julsaga.

– Det är viktigt för oss att ha en uppsättning med bra värdegrund. Vi har kollat på oerhört många och fastnat för En julsaga som är en klassiker som många haft med sedan barnsben och har en relation till, säger Helena Sjöberg, ordförande i föreningen tillika regissör, och berättar att det är ganska stora förändringar i år jämfört med förra året.

Till exempel dubblas ensemblen till cirka 40 personer för att få en jättestor uppsättning, man satsar mer på kostym och liknande. Där är tanken att engagera elever på gymnasieskolornas praktiska program för att bredda och integrera fler.

Man har också valt bort professionell koreograf och engagerat Linda Sneider och en av förra årets huvudrollsinnehavare Pnp Nilsson.

– Det känns bra. Jag gillar att bestämma hur jag vill ha det. Jag gillar att överraska, publiken kommer att få se något den inte sett innan, säger han.

– Vi kommer även att skriva all musik själva, oavsett om det är en danslåt eller sånglåt. Det är tolv ungdomar i musikgruppen. Jag vet inte hur många låtar vi pratat om, men säg att det är 15. Det är nästan som att spela in ett album och det är rätt mycket jobb, säger Mathias Rönningberg, musikansvarig.

Det blir fyra föreställningar på Skövde stadsteater.

– Men målet är inte föreställningarna, utan själva resan dit och mötet mellan människor med olika bakgrund, från olika kulturer och vad det än kan tänkas vara, säger Helena Sjöberg.

Audition är det den 28 mars på Nyeport. Mer information går att få via föreningens Facebook-sida.