05 apr 2017 13:50

05 apr 2017 13:50

Ställer ut grafik på Bladhska

SKARABORG: 35 medlemmar i samlingsutställning

35 medlemmar från Skaraborgs konstgrafiska verkstad är med i en samlingsutställning på Bladhska galleriet i Skara.
– Det vi tycker är roligt är att kunna visa bredden, säger föreståndaren Eva Riise.

På lördag öppnar en samlingsutställning på Bladhska galleriet i Skara. Verken som visas där är skapade av medlemmar i Skaraborgs konstgrafiska verkstad.

– Det är Skara konstförening som bjudit in oss. Vi har skickat ut en inbjudan till alla våra medlemmar, nu är vi ett 70-tal och 35 av dem har nappat på att vara med. Det tycker vi är rätt bra, säger föreståndaren Eva Riise.

Alla tekniker

Medlemmarna har fått lämna in två verk, men det är inte säkert att fler än ett av dem kommer med i utställningen. De fyra som hänger utställningen får välja vilken grafik som kommer med utifrån vad som passar ihop.

– Det vi tycker är roligt är att kunna visa bredden, här finns alla tekniker. Vi kommer att fylla huset med grafik.

Maria Winbjörk är en av utställarna.

– Jag tycker att det är kul att vara med i en stor gemensam grupp. Jag är ju ganska ny medlem här, säger hon.

Bra möjlighet

– Det som jag är tror är viktigt för en kollektivverkstad är att sådana här möjligheter finns. För en enskild medlem kan det vara svårt att göra en hel utställning. Har man en samlingsutställning blir det lite lättare, man behöver inte ha 30 olika verk, säger Eva Riise.

Hon tror också att samlingsutställningen är rolig för besökarna.

– Det blir en mångfald. Det blir skojigt att gå och titta, det blir lite som en vårsalong. Man får se både dem som varit med länge i konstgrafiska och de som inte varit med så länge, vi har rätt många av våra nyare medlemmar som är med. Motivvalen är också väldigt olika.

Även ett påskris med grafikägg är med i samlingsutställningen som visas 8 april till 23 april

På lördag öppnar en samlingsutställning på Bladhska galleriet i Skara. Verken som visas där är skapade av medlemmar i Skaraborgs konstgrafiska verkstad.

– Det är Skara konstförening som bjudit in oss. Vi har skickat ut en inbjudan till alla våra medlemmar, nu är vi ett 70-tal och 35 av dem har nappat på att vara med. Det tycker vi är rätt bra, säger föreståndaren Eva Riise.

Alla tekniker

Medlemmarna har fått lämna in två verk, men det är inte säkert att fler än ett av dem kommer med i utställningen. De fyra som hänger utställningen får välja vilken grafik som kommer med utifrån vad som passar ihop.

– Det vi tycker är roligt är att kunna visa bredden, här finns alla tekniker. Vi kommer att fylla huset med grafik.

Maria Winbjörk är en av utställarna.

– Jag tycker att det är kul att vara med i en stor gemensam grupp. Jag är ju ganska ny medlem här, säger hon.

Bra möjlighet

– Det som jag är tror är viktigt för en kollektivverkstad är att sådana här möjligheter finns. För en enskild medlem kan det vara svårt att göra en hel utställning. Har man en samlingsutställning blir det lite lättare, man behöver inte ha 30 olika verk, säger Eva Riise.

Hon tror också att samlingsutställningen är rolig för besökarna.

– Det blir en mångfald. Det blir skojigt att gå och titta, det blir lite som en vårsalong. Man får se både dem som varit med länge i konstgrafiska och de som inte varit med så länge, vi har rätt många av våra nyare medlemmar som är med. Motivvalen är också väldigt olika.

Även ett påskris med grafikägg är med i samlingsutställningen som visas 8 april till 23 april