10 okt 2014 17:13

23 jan 2015 15:52

Oro bland eleverna på Uddetorp

SKARABORG: Strejk och krav på förvaltningschefens avgång

Elever på naturbruksskolan Uddetorp har strejkat och vill och förvaltningschefen ska avgå.

Regionen genomför en omorganisation av naturbruksskolorna.

Frågan har utretts och det ledde bland annat till att Sparresäterskolan i Lerdala lades ned.

På Uddetorp, som främsta har utbildningar inom lantbruk, häst och trädgårdsodling, i Skara har det förekommit elevprotester. Bland annat strejkade eleverna under en dag i början av oktober. De protesterade bland annat mot att tidigare rektorn Stefan Kristoffersson inte finns kvar, att informationen till eleverna i frågor om ekonomin och skolans framtid var bristfällig. Det finns även en oro för att trädgårdsutbildningen ska flyttas.

Nu vill eleverna att förvaltningschefen Kristina Athlei ska avgå.

– Uddetorp är i gungning och det känns som att de kommer att sabba vår skola som de gjort med andra naturbruksskolor i regionen, säger eleven Rasmus Eriksson till SkLT.

Kristina Athlei säger till SkLT att det hennes chefer som avgör om hon ska avgå eller inte:

– Jag har ett uppdrag att genomföra ett demokratiskt beslut som regionpolitikerna fattat. Jag har det att förhålla mig till och kan inte hitta på egna saker.

”Olyckligt”

Kristina Jonäng (C) har suttit i regionutvecklingsnämnden, som är ansvarigt för naturbruksskolorna, men det är inte bestämt om det blir en fortsättning när det nya regionstyret har formerat sig. Hon vill inte kommentera sakfrågan.

– Antagligen kommer jag inte ha med de frågorna att göra, men det är olyckligt att elever pratar om att de vill sluta på grund av de inte vet om de kan fulfölja sin utbildning. Vi som offentligt gymnasium måste vara noga med att eleverna inte ska behöva fundera på sådana saker. Det skickar inga bra signaler till de som funderar på att börja, säger Jonäng.

Vi har förgäves sökt Rune Hegland (MP), ordförande i naturbruksstyrelsen.

Regionen genomför en omorganisation av naturbruksskolorna.

Frågan har utretts och det ledde bland annat till att Sparresäterskolan i Lerdala lades ned.

På Uddetorp, som främsta har utbildningar inom lantbruk, häst och trädgårdsodling, i Skara har det förekommit elevprotester. Bland annat strejkade eleverna under en dag i början av oktober. De protesterade bland annat mot att tidigare rektorn Stefan Kristoffersson inte finns kvar, att informationen till eleverna i frågor om ekonomin och skolans framtid var bristfällig. Det finns även en oro för att trädgårdsutbildningen ska flyttas.

Nu vill eleverna att förvaltningschefen Kristina Athlei ska avgå.

– Uddetorp är i gungning och det känns som att de kommer att sabba vår skola som de gjort med andra naturbruksskolor i regionen, säger eleven Rasmus Eriksson till SkLT.

Kristina Athlei säger till SkLT att det hennes chefer som avgör om hon ska avgå eller inte:

– Jag har ett uppdrag att genomföra ett demokratiskt beslut som regionpolitikerna fattat. Jag har det att förhålla mig till och kan inte hitta på egna saker.

”Olyckligt”

Kristina Jonäng (C) har suttit i regionutvecklingsnämnden, som är ansvarigt för naturbruksskolorna, men det är inte bestämt om det blir en fortsättning när det nya regionstyret har formerat sig. Hon vill inte kommentera sakfrågan.

– Antagligen kommer jag inte ha med de frågorna att göra, men det är olyckligt att elever pratar om att de vill sluta på grund av de inte vet om de kan fulfölja sin utbildning. Vi som offentligt gymnasium måste vara noga med att eleverna inte ska behöva fundera på sådana saker. Det skickar inga bra signaler till de som funderar på att börja, säger Jonäng.

Vi har förgäves sökt Rune Hegland (MP), ordförande i naturbruksstyrelsen.

  • Alf Ehn