06 dec 2014 05:00

23 jan 2015 15:55

Tre perioder på Skas

SKARABORG: Skaraborgs sjukhus inför omstritt system under semestern

Skaraborgs sjukhus inför tre semesterperioder nästa sommar.
– Vi måste ta ansvar för patienter och vår personal, säger sjukhusdirektör Lars Johansson.

De senaste somrarna har personalmässigt varit ansträngda på Skaraborgs sjukhus. Antalet vikarier har varit för få och bemanningsläget har bland annat fått lösas med övertid.

– I somras var det en extremt sårbar situation, med massor av övertid och uppskjutna semesterveckor. Kostnaden på nästan 15 miljoner kronor motsvarar 30 sjuksköterskor under ett helt år, säger Lars Johansson.

Därför blir det tre semesterperioder sommaren 2015. Det har testats och använts ibland annat Lidköping under en tid och även på vissa verksamheter i Skövde, men nu gäller det rakt över. Johansson berättar att det tidigare förekommit både två, två och en halv samt tre semesterperioder.

– Nu minskar vi vikariebehovet rejält. Dessutom är en större andel van personal i tjänst, vilket är en fördel för alla; patienter, vikarier och ordinarie personal. Det är ett sätt att ta ansvar för patientsäkerhet och att personalen inte slits ut; alla har ju rätt till fyra veckor.

Sedan några år stängs medicinavdelningen i Mariestad under sommaren. Den åtgärden kvarstår men 2015 kommer samma sak att ske med medicinavdelningen i Falköping.

– Vi provar och ser hur det fungerar, men det har väldigt många transporter av medicinpatienter. Nu samlar vi allt i Skövde och patienterna slipper köras fram och tillbaka, bara det är ju en patientrisk, säger Lars Johansson.

Administrativ personal

Dessutom ska all administrativ personal som har legitimation ut och jobba på kliniker och avdelningar.

– Det är många som har värdefull erfarenhet från patientarbete, men som nu jobbar med utveckling och annat. Det är en resurs vi har och det är en viktig signal till övrig personal.

Hur många rör det sig om?

– Mellan 20 och 25.

Vårdförbundet gillar inte beslutet och har förklarat sig oenigt med ledningen.

– Vi förstår intentionen, men vi vill gärna se en risk- och konsekvensanalys och vad verksamheterna behöver, innan det tas beslut. Vi anser att ledningen går fram för fort, säger Vårdförbundets Mariette Björk.

Hon tillägger:

– Våra medlemmar vill inte ha detta, de vill ta semester med sina nära och kära.

De senaste somrarna har personalmässigt varit ansträngda på Skaraborgs sjukhus. Antalet vikarier har varit för få och bemanningsläget har bland annat fått lösas med övertid.

– I somras var det en extremt sårbar situation, med massor av övertid och uppskjutna semesterveckor. Kostnaden på nästan 15 miljoner kronor motsvarar 30 sjuksköterskor under ett helt år, säger Lars Johansson.

Därför blir det tre semesterperioder sommaren 2015. Det har testats och använts ibland annat Lidköping under en tid och även på vissa verksamheter i Skövde, men nu gäller det rakt över. Johansson berättar att det tidigare förekommit både två, två och en halv samt tre semesterperioder.

– Nu minskar vi vikariebehovet rejält. Dessutom är en större andel van personal i tjänst, vilket är en fördel för alla; patienter, vikarier och ordinarie personal. Det är ett sätt att ta ansvar för patientsäkerhet och att personalen inte slits ut; alla har ju rätt till fyra veckor.

Sedan några år stängs medicinavdelningen i Mariestad under sommaren. Den åtgärden kvarstår men 2015 kommer samma sak att ske med medicinavdelningen i Falköping.

– Vi provar och ser hur det fungerar, men det har väldigt många transporter av medicinpatienter. Nu samlar vi allt i Skövde och patienterna slipper köras fram och tillbaka, bara det är ju en patientrisk, säger Lars Johansson.

Administrativ personal

Dessutom ska all administrativ personal som har legitimation ut och jobba på kliniker och avdelningar.

– Det är många som har värdefull erfarenhet från patientarbete, men som nu jobbar med utveckling och annat. Det är en resurs vi har och det är en viktig signal till övrig personal.

Hur många rör det sig om?

– Mellan 20 och 25.

Vårdförbundet gillar inte beslutet och har förklarat sig oenigt med ledningen.

– Vi förstår intentionen, men vi vill gärna se en risk- och konsekvensanalys och vad verksamheterna behöver, innan det tas beslut. Vi anser att ledningen går fram för fort, säger Vårdförbundets Mariette Björk.

Hon tillägger:

– Våra medlemmar vill inte ha detta, de vill ta semester med sina nära och kära.

  • Alf Ehn