26 feb 2014 06:11

23 jan 2015 15:39

Låsbyte i 346 lägenheter efter inbrott

Två inbrott ger stora konsekvenser för HSB-föreningen Vallsängen i Hentorp. En huvudnyckel till de 346 lägenheterna fanns i ett kassaskåp som stals och nu har föreningen tvingats till byte av låssystem. Väktare har också bevakat området.

Inbrott i sig är inget ovanligt, men det som drabbat bostadsrättsföreningen Vallsängen i Hentorp är något utöver det vanliga. Inom loppet av två dagar utsattes föreningens kontor för två inbrott som har fått långtgående konsekvenser.

Okända gärningsmän tog sig lördagen den 15 februari in i kontoret som också är vaktmästarnas lokaler.

– Garageporten bröts upp liksom ett par plåtdörrar. Tjuvarna har vänt upp och ner på allt och tog tankkort, kontanter och nycklarna till vaktmästarnas bil, en Renault Kango. Bilen tog de förstås också, säger Susanne Ottosson, ordförande i föreningen.

Stal tungt kassaskåp

Inbrottet anmäldes till polisen.

Men det var snart dags för ett nytt inbrott. Natten till måndagen den 17 februari har samma garageport brutits upp igen.

– Den här gången togs kassaskåpet, de kom väl tillbaka den natten för att de trodde att det fanns pengar i det. Skåpet, som väger cirka 200 kilo, har tjuvarna tagit ut genom huvudingången för det gick inte att gå samma väg som de kom in.

I kassaskåpet förvarades en huvudnyckel som går till alla de 346 lägenheterna.

– Vi i styrelsen fick gå runt till alla lägenheterna och informerade de boende. Nu tvingas vi till byte av låssystem för hela området. Men det tar en månad att få fram lås till alla lägenheterna, därför har alla nu fått provisoriska lås.

Bevakningsinsats

För att ingen skulle behöva vara orolig innan de tillfälliga låsen kom på plats anlitade föreningen ett vaktbolag som bevakade området.

Kostnader för nya lås och för bevakningsinsatsen räknar föreningen med att få ut från försäkringsbolaget.

– Men vilket krångel det här har lett till! Vi vet ju egentligen inte ens om tjuvarna har fått upp kassaskåpet.

Efter det andra inbrottet kom polisen och en teknisk undersökning genomfördes. Polishundar har också sökt i området, men hittills har man inte funnit skåpet. Den stulna bilen har dock hittats.

Stulen bil i krock

– En person hörde av sig om att en HSB-bil stod med öppna dörrar i närheten av fotbollsplanerna i Hentorp förra måndagsmorgonen. Det visade sig senare att bilen hade varit inblandad i en krock och att föraren sprang från bilen och hoppade in i en väntande bil.

Nu hoppas Susanne Ottosson att polisen kan gripa de skyldiga.

– Så vitt jag förstår hade de nog ett spår.

Inbrott i sig är inget ovanligt, men det som drabbat bostadsrättsföreningen Vallsängen i Hentorp är något utöver det vanliga. Inom loppet av två dagar utsattes föreningens kontor för två inbrott som har fått långtgående konsekvenser.

Okända gärningsmän tog sig lördagen den 15 februari in i kontoret som också är vaktmästarnas lokaler.

– Garageporten bröts upp liksom ett par plåtdörrar. Tjuvarna har vänt upp och ner på allt och tog tankkort, kontanter och nycklarna till vaktmästarnas bil, en Renault Kango. Bilen tog de förstås också, säger Susanne Ottosson, ordförande i föreningen.

Stal tungt kassaskåp

Inbrottet anmäldes till polisen.

Men det var snart dags för ett nytt inbrott. Natten till måndagen den 17 februari har samma garageport brutits upp igen.

– Den här gången togs kassaskåpet, de kom väl tillbaka den natten för att de trodde att det fanns pengar i det. Skåpet, som väger cirka 200 kilo, har tjuvarna tagit ut genom huvudingången för det gick inte att gå samma väg som de kom in.

I kassaskåpet förvarades en huvudnyckel som går till alla de 346 lägenheterna.

– Vi i styrelsen fick gå runt till alla lägenheterna och informerade de boende. Nu tvingas vi till byte av låssystem för hela området. Men det tar en månad att få fram lås till alla lägenheterna, därför har alla nu fått provisoriska lås.

Bevakningsinsats

För att ingen skulle behöva vara orolig innan de tillfälliga låsen kom på plats anlitade föreningen ett vaktbolag som bevakade området.

Kostnader för nya lås och för bevakningsinsatsen räknar föreningen med att få ut från försäkringsbolaget.

– Men vilket krångel det här har lett till! Vi vet ju egentligen inte ens om tjuvarna har fått upp kassaskåpet.

Efter det andra inbrottet kom polisen och en teknisk undersökning genomfördes. Polishundar har också sökt i området, men hittills har man inte funnit skåpet. Den stulna bilen har dock hittats.

Stulen bil i krock

– En person hörde av sig om att en HSB-bil stod med öppna dörrar i närheten av fotbollsplanerna i Hentorp förra måndagsmorgonen. Det visade sig senare att bilen hade varit inblandad i en krock och att föraren sprang från bilen och hoppade in i en väntande bil.

Nu hoppas Susanne Ottosson att polisen kan gripa de skyldiga.

– Så vitt jag förstår hade de nog ett spår.