27 mar 2014 15:40

23 jan 2015 15:40

Hätskt när SDU besökte Västerhöjd

Ljudnivån var hög och stämningen stundtals hätsk när Sverigedemokraternas ungdomsförbund besökte Västerhöjd. SDU-ordföranden Gustav Kasselstrand beskriver situationen som bedrövlig.

Flera hundra elever befann sig i cafeterian på Västerhöjd kring lunchtid under torsdagen. SDU-ordföranden Gustav Kasselstrand, som hade sällskap av bland andra SDU Skaraborgs ordförande Tobias Andersson, berättade då om förbundets politik och viktigaste valfrågor.

Ljudnivån i cafeterian var hög och efter en knapp halvtimme avbröts Gustav Kasselstrand av ett demonstrationståg initierat av Pussytive thinking.

– Jag skulle aldrig få för mig att tysta andra partier på deras föredrag. Låt oss ha en debatt i stället, är inte det vad demokratin bygger på? Kom upp så har vi en saklig debatt om vad ni vill, sade Gustav Kasselstrand när tågets slagrop tystnat.

Ett par personer från tåget tog sig så småningom upp på scenen och diskuterade några frågor med SDU-ordföranden. Efteråt var Linnea Sahlberg, sekreterare i Pussytive thinking, nöjd med föreningens insats.

– Vi fick fram vårt budskap om solidaritet, säger hon.

Gustav Kasselstrand uppskattade också debatterandet, men var inte lika nöjd med situationen som helhet.

– Det är bedrövligt. Att man inte för en saklig debatt i stället för att skrika och hota, säger han.

Hoten från åhörarna var verbala och av karaktären ”Dra åt helvete” och ”Håll käften” och SDU-ordföranden beskriver mötet på Västerhöjd som mer högljutt än brukligt.

– Det är mer hätsk stämning. Men det är bara en liten klick som stör, 95 procent av alla vill inte förknippas med det. Det är inte fair play när man skriker och stör – fair play är att ta debatten, säger Gustav Kasselstrand.

Flera hundra elever befann sig i cafeterian på Västerhöjd kring lunchtid under torsdagen. SDU-ordföranden Gustav Kasselstrand, som hade sällskap av bland andra SDU Skaraborgs ordförande Tobias Andersson, berättade då om förbundets politik och viktigaste valfrågor.

Ljudnivån i cafeterian var hög och efter en knapp halvtimme avbröts Gustav Kasselstrand av ett demonstrationståg initierat av Pussytive thinking.

– Jag skulle aldrig få för mig att tysta andra partier på deras föredrag. Låt oss ha en debatt i stället, är inte det vad demokratin bygger på? Kom upp så har vi en saklig debatt om vad ni vill, sade Gustav Kasselstrand när tågets slagrop tystnat.

Ett par personer från tåget tog sig så småningom upp på scenen och diskuterade några frågor med SDU-ordföranden. Efteråt var Linnea Sahlberg, sekreterare i Pussytive thinking, nöjd med föreningens insats.

– Vi fick fram vårt budskap om solidaritet, säger hon.

Gustav Kasselstrand uppskattade också debatterandet, men var inte lika nöjd med situationen som helhet.

– Det är bedrövligt. Att man inte för en saklig debatt i stället för att skrika och hota, säger han.

Hoten från åhörarna var verbala och av karaktären ”Dra åt helvete” och ”Håll käften” och SDU-ordföranden beskriver mötet på Västerhöjd som mer högljutt än brukligt.

– Det är mer hätsk stämning. Men det är bara en liten klick som stör, 95 procent av alla vill inte förknippas med det. Det är inte fair play när man skriker och stör – fair play är att ta debatten, säger Gustav Kasselstrand.

  • Carl Johan Hjerpe