13 jun 2014 12:39

07 jan 2015 10:14

Premier & stipendier

Helenaskolan

Skövde kommuns samfond och Egnells donationsfond à 300 kronor.

7M1 Lucinda Albaloue, Kevin Ledhagen

7M2 Arvid Eriksson, Kristian Keskiewicz

7M3 Vilhelm Enroth, Ida Granlund

7M4 Arvid Karlsson, Mariam Rashed

7M5 Lovisa Andersson, Amanda Strömberg

7S1 Dovile Domarkaite, Tuva Jonzon

7S2 Christina Ishaq, Mikaela Ljungkvist

8M1 Sandra Hannah, Martin Wahrén

8M2 Sara Jarl, Amanda Kullander

8M3 Hanna Bengtsson, Jack Thurin

8M4 Hanna Gertsson, Anna Hjerpe

8M5 Adisa Krdzic, Hanna Peterson

8M6 Edvin Gustavsson, Daniel Larsson

8S1 Josef Rizk, Hanna Thempo

8S2 Ellen Antonsson, Louise Henriksson

8S3 Jennifer Karlén, Linnéa Karlsson

Skövde kommuns samfond och Egnells donationsfond à 400 kronor.

9K1 Lina Ejdebäck, Gabriel Harrysson

9K2 Emelie Bertilsson, Ida Thomsen

9M1 Johan Welltén, Annika Österlund

9M2 Tor Eriksson, Amanda Thorp

9S1 Elina Bergman, Felix Lundh

9S2 Linus Maajuuri, Belinda Mogren

9S3 Lukas Brandstetter, Mathilda Karnell

Inge-Britt Larssons stipendiefond à 500 kronor.

9K1 Ali Mohamed Ahmed

9K2 Cay Viberg

9M1 Annika Svensson

9M2 Rachel Attar

9S1 Lina Ring

9S2 Alva Wärnå

9S3 Clara Gustafsson

Helena Fritids/Coffes fond Bästa kompisà 500 kronor.

9K1 Ali Mohamed Ahmed

9M2 Kristina Erickson

Behar, Bosniska föreningens stipendium à 200 kronor.

9S3 Hannah Buljubasic

Centrala elevhälsan, Samfond för grundskolan à 300 kronor.

9K1 Rebecca Sjöstedt

9S1 Ruslana Golin

9S1 Filip Klingborg

Brage Kristoffer Svensson

Eriksdalskolan

Samfonden för grundskolan och Egnells donationsfond á 300 kr.

Åk 7

Alicia Berg, Alva Lindström, Marcus Carlsson, Elin Hjärtqvist, Elin Wallqvist och Selma Broo

Åk 8

Hanna Rosén, Elin Lundh, Julia Andersson, Evert Ivarsson och Lukas Hellstrand

Åk 9

Gustav Spångberg, Henrik Berglund, Nils Liljebo, Malin Blom och Tilda Barkman Lorentsson

Bästa kamrat

Åk 9 – Karl-Herman Andersson

Resursteamets stipendie

Åk 9 - Emilia Myllyniemi

Eriksdalskolans egna stipendier åk 6 á 200 kr

Årets lyft - Nathalie Wijeratne

Årets flit pris - Hilma Möller

Bästa kompis – Natalie Adam

Centrala elevhälsan

Åk 9

Desirée Tonegård, Emma Thim, Evelina Gustavsson, Evelina Olsson-Sjöberg, Filip Klingborg, Hampus Bertilsson, Kristoffer Svensson, Lina Johansson, Malcolm Lundell, Maria Abraham, Moa Sjöholm, Rebecca Sjöstedt, Ruslana Golin, Sandra Ovrahi och Simharib Nanno.

Rydskolan

Premier ur Skövde Kommuns Samfond och Egnells donationsfond.

9A Amer Ibrahimovic, Marina Abraham, Jonathan Hellberg

9B Hugo Kåhre, Amanda Kantola, Laura Preteni

9C Matilda Esaac, Hanna Willson, Sayathanum Alchagirova

Premie från Elevhälsan

Maria Abraham, 9C

Sinharib Nanno, 9A

Sandra Ovrahi, 9B

Premie från Lions Club Skövde/Ryd.

Regina Younan, 9C

Elin Dahlenborg, 9B

Rydskolans Änglars stipendie för god kamrat.

Haris Kaltak, 9C

Hellbergs Buss AB Idrottsstipendium.

Salomon Ghemie, 9B

Treeab stipendium i Entreprenörskap.

Julia Wästefors, 9A

Rydskolans klasspremier åk 6.

6A Benjamin Distarevic

6B Zeljko Leskic

6C Simon Jönsson

6D Astrid Jonasson

6E Sanna Lindblad

Vasaskolan

Egnellska fonden och Samfonden 320 kr./elev.

Gustav Kronberg 7A1

Charlotte Österlund 7A1

Aaron Lindström 7A2

Alva Sandén 7A2

Petrus Dahlqvist 7B1

Ebba Rydberg 7B1

Josefine Filipsson 7B2

Rasmus Johansson 7B2

Jennifer Därth 7D1

Wilma Lindstam 7D1

Jenny Frank 7D2

Harrys Muminovic 7D2

Maja Adler 7G1

Jonathan Haraldsson 7G1

Rasmus Ekengren 7G2

Daniella Shamoun 7G2

Amanda Jonsson 8A1

David Levander 8A1

Philip Dahl 8A2

Alexandra Tingdal 8A2

Elise Fransson 8B3

Simon Sahlén 8B3

Albin Josefsson 8B4

Lovisa Sjöman 8B4

Pontus Andersson 8D2

Namtip Bouklay 8D2

Filip Gustavsson 8G1

Tara Odisho 8G1

Aldin Barakovic 8G3

Ermin Burzic 8G3

Elin Gynnervall 9A1

Erik Sundbye 9A1

Emelie Jakobsson 9A2

Emelie Lenndow 9A2

Jesper Agerborn 9B3

Emma Sandberg 9B3

Sofia Holck Clausen 9D1

Victor Sjögren 9D1

Ella Karnevi 9D2

Frida Lange 9D2

My Thuner 9G3

Rasmus Örqvist 9G3

Johan Sjöqvist 7-9E1

Elias Skoglund 7-9E2

Ämnespremie

Bild: Bianca Jacobsson 9D1

Hem-och konsumentkunskap: Jakob Uvesten 9A2

Textilslöjd: Julia Knopp 9G3

Trä- och metallslöjd: Alexander Lundh 9D2

Musik: Jonas Peker 9D2

Idrott: Frida Fundahn 9B3

B-Språk

Tyska: Claes Henriksson 9A1

Franska: Philippa Fransson 9B3

Spanska: Marielle Lideskär 9A1

Italienska: Ella Karnevi 9D2

Till Karl Axel Larssons minne – Bästa kamrat

Nils Breding 9G3

Stöpenskolan

Premier ur Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Egnells donationsfond. Åk 7, 250 kr./elev, åk 8, 300 kr./elev och åk 9, 400 kr./elev.

Alfa

7A1Elin Lindholm, Joel Frisk

7A2 Anna Carlén, Max Andersson

8A1 Klara Hellgren Hemström, Chanintorn Phaetpricha

8A2 Ellen Funk, Johan Assarsson

Beta

8B1Sandra Arnholm, Moa Nesemann

8B2 Kajsa Karlgren, Alvin Larsson

8B3 Nora Hellgren Hemström, Samuel Andersson

9B1 Molly Berg, Simon Apelqvist

9B2 Lisa Holm, Oscar Andersson

Delta

7D1Klara Strandell, Joacim Henriksson

7D2 Louise Ohlsklint, Jonathan Ekhäll

9D1 Matilda Holmgren,Rasmus Stångberg

9D2 Alicia Ramsin, Filip Johansson

9D3 Elin Pettersson, Henrik Hellström

Följande elever har tilldelats premier från Lions, Ryd Skövde

500 kr./elev

9B1Amanda Andersson

9D3 Alexander Arnholm

Helenaskolan

Skövde kommuns samfond och Egnells donationsfond à 300 kronor.

7M1 Lucinda Albaloue, Kevin Ledhagen

7M2 Arvid Eriksson, Kristian Keskiewicz

7M3 Vilhelm Enroth, Ida Granlund

7M4 Arvid Karlsson, Mariam Rashed

7M5 Lovisa Andersson, Amanda Strömberg

7S1 Dovile Domarkaite, Tuva Jonzon

7S2 Christina Ishaq, Mikaela Ljungkvist

8M1 Sandra Hannah, Martin Wahrén

8M2 Sara Jarl, Amanda Kullander

8M3 Hanna Bengtsson, Jack Thurin

8M4 Hanna Gertsson, Anna Hjerpe

8M5 Adisa Krdzic, Hanna Peterson

8M6 Edvin Gustavsson, Daniel Larsson

8S1 Josef Rizk, Hanna Thempo

8S2 Ellen Antonsson, Louise Henriksson

8S3 Jennifer Karlén, Linnéa Karlsson

Skövde kommuns samfond och Egnells donationsfond à 400 kronor.

9K1 Lina Ejdebäck, Gabriel Harrysson

9K2 Emelie Bertilsson, Ida Thomsen

9M1 Johan Welltén, Annika Österlund

9M2 Tor Eriksson, Amanda Thorp

9S1 Elina Bergman, Felix Lundh

9S2 Linus Maajuuri, Belinda Mogren

9S3 Lukas Brandstetter, Mathilda Karnell

Inge-Britt Larssons stipendiefond à 500 kronor.

9K1 Ali Mohamed Ahmed

9K2 Cay Viberg

9M1 Annika Svensson

9M2 Rachel Attar

9S1 Lina Ring

9S2 Alva Wärnå

9S3 Clara Gustafsson

Helena Fritids/Coffes fond Bästa kompisà 500 kronor.

9K1 Ali Mohamed Ahmed

9M2 Kristina Erickson

Behar, Bosniska föreningens stipendium à 200 kronor.

9S3 Hannah Buljubasic

Centrala elevhälsan, Samfond för grundskolan à 300 kronor.

9K1 Rebecca Sjöstedt

9S1 Ruslana Golin

9S1 Filip Klingborg

Brage Kristoffer Svensson

Eriksdalskolan

Samfonden för grundskolan och Egnells donationsfond á 300 kr.

Åk 7

Alicia Berg, Alva Lindström, Marcus Carlsson, Elin Hjärtqvist, Elin Wallqvist och Selma Broo

Åk 8

Hanna Rosén, Elin Lundh, Julia Andersson, Evert Ivarsson och Lukas Hellstrand

Åk 9

Gustav Spångberg, Henrik Berglund, Nils Liljebo, Malin Blom och Tilda Barkman Lorentsson

Bästa kamrat

Åk 9 – Karl-Herman Andersson

Resursteamets stipendie

Åk 9 - Emilia Myllyniemi

Eriksdalskolans egna stipendier åk 6 á 200 kr

Årets lyft - Nathalie Wijeratne

Årets flit pris - Hilma Möller

Bästa kompis – Natalie Adam

Centrala elevhälsan

Åk 9

Desirée Tonegård, Emma Thim, Evelina Gustavsson, Evelina Olsson-Sjöberg, Filip Klingborg, Hampus Bertilsson, Kristoffer Svensson, Lina Johansson, Malcolm Lundell, Maria Abraham, Moa Sjöholm, Rebecca Sjöstedt, Ruslana Golin, Sandra Ovrahi och Simharib Nanno.

Rydskolan

Premier ur Skövde Kommuns Samfond och Egnells donationsfond.

9A Amer Ibrahimovic, Marina Abraham, Jonathan Hellberg

9B Hugo Kåhre, Amanda Kantola, Laura Preteni

9C Matilda Esaac, Hanna Willson, Sayathanum Alchagirova

Premie från Elevhälsan

Maria Abraham, 9C

Sinharib Nanno, 9A

Sandra Ovrahi, 9B

Premie från Lions Club Skövde/Ryd.

Regina Younan, 9C

Elin Dahlenborg, 9B

Rydskolans Änglars stipendie för god kamrat.

Haris Kaltak, 9C

Hellbergs Buss AB Idrottsstipendium.

Salomon Ghemie, 9B

Treeab stipendium i Entreprenörskap.

Julia Wästefors, 9A

Rydskolans klasspremier åk 6.

6A Benjamin Distarevic

6B Zeljko Leskic

6C Simon Jönsson

6D Astrid Jonasson

6E Sanna Lindblad

Vasaskolan

Egnellska fonden och Samfonden 320 kr./elev.

Gustav Kronberg 7A1

Charlotte Österlund 7A1

Aaron Lindström 7A2

Alva Sandén 7A2

Petrus Dahlqvist 7B1

Ebba Rydberg 7B1

Josefine Filipsson 7B2

Rasmus Johansson 7B2

Jennifer Därth 7D1

Wilma Lindstam 7D1

Jenny Frank 7D2

Harrys Muminovic 7D2

Maja Adler 7G1

Jonathan Haraldsson 7G1

Rasmus Ekengren 7G2

Daniella Shamoun 7G2

Amanda Jonsson 8A1

David Levander 8A1

Philip Dahl 8A2

Alexandra Tingdal 8A2

Elise Fransson 8B3

Simon Sahlén 8B3

Albin Josefsson 8B4

Lovisa Sjöman 8B4

Pontus Andersson 8D2

Namtip Bouklay 8D2

Filip Gustavsson 8G1

Tara Odisho 8G1

Aldin Barakovic 8G3

Ermin Burzic 8G3

Elin Gynnervall 9A1

Erik Sundbye 9A1

Emelie Jakobsson 9A2

Emelie Lenndow 9A2

Jesper Agerborn 9B3

Emma Sandberg 9B3

Sofia Holck Clausen 9D1

Victor Sjögren 9D1

Ella Karnevi 9D2

Frida Lange 9D2

My Thuner 9G3

Rasmus Örqvist 9G3

Johan Sjöqvist 7-9E1

Elias Skoglund 7-9E2

Ämnespremie

Bild: Bianca Jacobsson 9D1

Hem-och konsumentkunskap: Jakob Uvesten 9A2

Textilslöjd: Julia Knopp 9G3

Trä- och metallslöjd: Alexander Lundh 9D2

Musik: Jonas Peker 9D2

Idrott: Frida Fundahn 9B3

B-Språk

Tyska: Claes Henriksson 9A1

Franska: Philippa Fransson 9B3

Spanska: Marielle Lideskär 9A1

Italienska: Ella Karnevi 9D2

Till Karl Axel Larssons minne – Bästa kamrat

Nils Breding 9G3

Stöpenskolan

Premier ur Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Egnells donationsfond. Åk 7, 250 kr./elev, åk 8, 300 kr./elev och åk 9, 400 kr./elev.

Alfa

7A1Elin Lindholm, Joel Frisk

7A2 Anna Carlén, Max Andersson

8A1 Klara Hellgren Hemström, Chanintorn Phaetpricha

8A2 Ellen Funk, Johan Assarsson

Beta

8B1Sandra Arnholm, Moa Nesemann

8B2 Kajsa Karlgren, Alvin Larsson

8B3 Nora Hellgren Hemström, Samuel Andersson

9B1 Molly Berg, Simon Apelqvist

9B2 Lisa Holm, Oscar Andersson

Delta

7D1Klara Strandell, Joacim Henriksson

7D2 Louise Ohlsklint, Jonathan Ekhäll

9D1 Matilda Holmgren,Rasmus Stångberg

9D2 Alicia Ramsin, Filip Johansson

9D3 Elin Pettersson, Henrik Hellström

Följande elever har tilldelats premier från Lions, Ryd Skövde

500 kr./elev

9B1Amanda Andersson

9D3 Alexander Arnholm