22 jun 2014 22:03

23 jan 2015 15:46

Midsommarstång vandaliserad

Skövde Folkdansgille fick en tråkig avslutning på midsommarhelgen. Den midsommarstång som runt tusen personer dansade runt i Boulogner på midsommarafton, vandaliserades under natten till lördagen.

När medlemmar ur Skövde Folkdansgille kom till Boulognerskogen på midsommardagen var midsommarstången, privatägd och gjord av en riktig flaggstång, bruten och totalförstörd.

- Att få tag på en så hög trästång igen är inte helt enkelt, då väldigt få träflaggstänger tillverkas numera. Dessutom blir en nyanskaffning en kostsam investering för Folkdansgillet, konstaterar föreningens ordförande Ann-Charlott Welldal Green.

Skövde Folkdansgille har arrangerat midsommarfiranden i Skövde sedan 1961 och insatserna bygger i stort sett på ideella arbetskrafter. Efter ringlekarna och folkdansuppvisningens slut vid 16.30-tiden lämnade folkdansarna platsen i fredags. Många människor satt då fortfarande kvar i gräset med mat och fika och njöt i det vackra sommarvädret. Förstörelsen måste ha skett senare under kvällen, tror folkdansgillet.

För två år sedan blev midsommarstången stulen i Boulognerskogen, men den gången lämnades den tillbaka av förövarna. Helgens skadegörelse är polisanmäld.

När medlemmar ur Skövde Folkdansgille kom till Boulognerskogen på midsommardagen var midsommarstången, privatägd och gjord av en riktig flaggstång, bruten och totalförstörd.

- Att få tag på en så hög trästång igen är inte helt enkelt, då väldigt få träflaggstänger tillverkas numera. Dessutom blir en nyanskaffning en kostsam investering för Folkdansgillet, konstaterar föreningens ordförande Ann-Charlott Welldal Green.

Skövde Folkdansgille har arrangerat midsommarfiranden i Skövde sedan 1961 och insatserna bygger i stort sett på ideella arbetskrafter. Efter ringlekarna och folkdansuppvisningens slut vid 16.30-tiden lämnade folkdansarna platsen i fredags. Många människor satt då fortfarande kvar i gräset med mat och fika och njöt i det vackra sommarvädret. Förstörelsen måste ha skett senare under kvällen, tror folkdansgillet.

För två år sedan blev midsommarstången stulen i Boulognerskogen, men den gången lämnades den tillbaka av förövarna. Helgens skadegörelse är polisanmäld.