27 jun 2014 08:00

23 jan 2015 15:46

Gåva förgyller sommaren

TIDANBADET: Fri simskola och badkort till asylsökande barn

Alla asylsökande barn i Tidan har i sommar erbjudits fri simskola och årskort på badet tack vare Lions club Valle.
– Det är första gången vi går in och stöttar ekonomiskt på det här viset, säger föreningens vicepresident Ingela Martinsson.

– Får jag hoppa i nu?

Den lilla pojken i lite för stora badbyxor, simdyna på ryggen och stort cyklop över hela ansiktet kan knappt bärga sig från att hoppa i Tidanbadets stora bassäng. När simskoleläraren Benny Rahm förklarar att det är två minuter kvar suckar killen, men är snart tillbaka igen:

– Nu då?

Innan Benny hinner svara hörs ett stort plask och tjut från bassängen.

– Det svåra är att få upp dem ur bassängen när lektionen är slut. Man ser ju glädjen i ansiktet på dem, hur roligt de tycker det här är, säger Benny Rahm om gruppen med asylsökande barn som i sommar har fått chansen att lära sig simma och bada på Tidanbadet.

Lionsgåva

Tack vare en pengagåva från Lions club Valle har Tidans IF, som driver badet och simskolan på sommaren, kunnat öppna nya grupper för barn som annars saknar ekonomisk möjlighet att vara med på samma villkor som sina svenska kamrater.

– Det är fantastiskt väl uppskattat. Vi är oerhört tacksamma, säger Ingela Johansson som drivit simskolan i Tidan i 17 år.

– Vår lilla förening hade inte klarat av en sådan här insats på egen hand. När löner, arbetsgivareavgifter och andra omkostnader för simskolan är betalda går vi plus minus noll, säger hon.

Bakom idén att hjälpa de asylsökande barnen i Tidan står Ingela Martinsson, vicepresident i Lions club Valle. Ett reportage i SLA:s gratistidning SkövdeXtras marsnummer om Tidanskolans och Tidans IF:s engagemang och samarbete för de nyanlända barnen, fick Ingela att vända sig till föreningens eldsjäl Lennart Svensson.

– Jag kände direkt att här i Tidan finns det en vilja att hjälpa de här familjerna och då borde vi kunna vara med och stötta föreningen och skolan i sitt arbete. När jag ringde Lennart visste jag inte hur, bara att vi ville göra en insats. Och det blev ju väldigt lyckat, konstaterar Ingela Martinsson.

Vad har Lions club Valle, som för tankarna till andra sidan Billingen, för koppling till Tidan?

– Ingen egentligen, mer än att vi har medlemmar från hela Skövdetrakten, även härifrån Tidan.

Med hjälp av skolpersonal fick man ut informationslappar, översatta till barnens hemspråk, med inbjudningar till fri simskola. Ingen visste då hur stort gensvaret skulle bli.

– Sedan simskolan startade har det varit 15-16 barn i snitt, ibland över 20, vilket vi är enormt nöjda med, säger Ingela Johansson som tillsammans med Tidans IF:s ordförande Kristian Grevåker i veckan fick mottaga en Lionscheck på 11 000 kronor.

Gemenskap

Gåvan täcker simkoleavgifter, simmärken och årskort för de barn från 7 år och uppåt som deltagit i simkolan, och som uppvisat så dokumenterat goda simkunskaper att de kunde tilldelas ett årskort när simskolan avslutades under torsdagen.

– Vi måste kunna garantera säkerheten i bassängen eftersom vi normalt har en badvakt under ordinarie öppettider, och det är inte alltid alla barn kommer hit i sällskap med med vuxna, säger Ingela Johansson.

För de asylsökande barnen har undervisningen i bassängen inte bara inneburit livsnödvändig simkunskap att bara med sig vidare i livet, utan också en möjlighet att kunna träffa sina kompisar på badet under resten av sommaren.

– Det är ju här barnen i Tidan samlas på sommarlovet. Att de asylsökande barnen nu har getts samma möjlighet att vara med i gemenskapen när både skolan och fotbollen har uppehåll känns givetvis väldigt bra, säger Kristian Grevåker.

– Får jag hoppa i nu?

Den lilla pojken i lite för stora badbyxor, simdyna på ryggen och stort cyklop över hela ansiktet kan knappt bärga sig från att hoppa i Tidanbadets stora bassäng. När simskoleläraren Benny Rahm förklarar att det är två minuter kvar suckar killen, men är snart tillbaka igen:

– Nu då?

Innan Benny hinner svara hörs ett stort plask och tjut från bassängen.

– Det svåra är att få upp dem ur bassängen när lektionen är slut. Man ser ju glädjen i ansiktet på dem, hur roligt de tycker det här är, säger Benny Rahm om gruppen med asylsökande barn som i sommar har fått chansen att lära sig simma och bada på Tidanbadet.

Lionsgåva

Tack vare en pengagåva från Lions club Valle har Tidans IF, som driver badet och simskolan på sommaren, kunnat öppna nya grupper för barn som annars saknar ekonomisk möjlighet att vara med på samma villkor som sina svenska kamrater.

– Det är fantastiskt väl uppskattat. Vi är oerhört tacksamma, säger Ingela Johansson som drivit simskolan i Tidan i 17 år.

– Vår lilla förening hade inte klarat av en sådan här insats på egen hand. När löner, arbetsgivareavgifter och andra omkostnader för simskolan är betalda går vi plus minus noll, säger hon.

Bakom idén att hjälpa de asylsökande barnen i Tidan står Ingela Martinsson, vicepresident i Lions club Valle. Ett reportage i SLA:s gratistidning SkövdeXtras marsnummer om Tidanskolans och Tidans IF:s engagemang och samarbete för de nyanlända barnen, fick Ingela att vända sig till föreningens eldsjäl Lennart Svensson.

– Jag kände direkt att här i Tidan finns det en vilja att hjälpa de här familjerna och då borde vi kunna vara med och stötta föreningen och skolan i sitt arbete. När jag ringde Lennart visste jag inte hur, bara att vi ville göra en insats. Och det blev ju väldigt lyckat, konstaterar Ingela Martinsson.

Vad har Lions club Valle, som för tankarna till andra sidan Billingen, för koppling till Tidan?

– Ingen egentligen, mer än att vi har medlemmar från hela Skövdetrakten, även härifrån Tidan.

Med hjälp av skolpersonal fick man ut informationslappar, översatta till barnens hemspråk, med inbjudningar till fri simskola. Ingen visste då hur stort gensvaret skulle bli.

– Sedan simskolan startade har det varit 15-16 barn i snitt, ibland över 20, vilket vi är enormt nöjda med, säger Ingela Johansson som tillsammans med Tidans IF:s ordförande Kristian Grevåker i veckan fick mottaga en Lionscheck på 11 000 kronor.

Gemenskap

Gåvan täcker simkoleavgifter, simmärken och årskort för de barn från 7 år och uppåt som deltagit i simkolan, och som uppvisat så dokumenterat goda simkunskaper att de kunde tilldelas ett årskort när simskolan avslutades under torsdagen.

– Vi måste kunna garantera säkerheten i bassängen eftersom vi normalt har en badvakt under ordinarie öppettider, och det är inte alltid alla barn kommer hit i sällskap med med vuxna, säger Ingela Johansson.

För de asylsökande barnen har undervisningen i bassängen inte bara inneburit livsnödvändig simkunskap att bara med sig vidare i livet, utan också en möjlighet att kunna träffa sina kompisar på badet under resten av sommaren.

– Det är ju här barnen i Tidan samlas på sommarlovet. Att de asylsökande barnen nu har getts samma möjlighet att vara med i gemenskapen när både skolan och fotbollen har uppehåll känns givetvis väldigt bra, säger Kristian Grevåker.