02 jul 2014 09:00

23 jan 2015 15:46

All Star Cruisers trivs i Låstad

Motorklubb hyr idrottsplats med dansbana

De slet med renoveringen av torpet i Häggum. Men inget är för evigt. Nu har All Star Cruisers flyttat sin motorgård till Låstad och alla trivs förträffligt efter renovering och invigningsfest.
– Här är klockrent, säger ordföranden Jonny Alfredsson.

Klubben All Star Cruisers Skövde har haft sin motorgård i Hökaberg, Häggum, sedan tiotalet år tillbaka. Torpet som de då köpte var i dåligt skick och det krävdes mycket arbete och renovering innan verksamheten kunde flytta in.

– Vi har haft mycket aktiviteter genom åren, men ska man var ärlig var väl allt lite på dekis för ett tag sedan, det blev bara färre samlingar i lokalen och vi utnyttjade inte motorgården så som vi borde. Ett av problemen var att vi inte hade några bra parkeringsplatser där. Vi fick inte plats med alla våra bilar, säger Jonny Alfredsson.

Positiva reaktioner

Och som en tillfällighet dök Låstad IP upp.

– En av våra medlemmar träffade ordföranden i Låstad IS, en fotbollsförening som inte längre har någon verksamhet, och idrottsplatsen kom på tal.

Alla som bor i Låstad är medlemmar i Låstad IS och alla ska ha ställt sig positiva till att det blir liv i den gamla idrottsplatsen igen – även om det handlar om annat än fotboll. Många av byborna passerar gärna idrottsplatsen och snackar med de nya grannarna en stund.

– Nu hyr vi hela stället, vi har ett kontrakt på tio år. Vi hade omröstning bland våra medlemmar och alla var inte positiva innan. Men nu tror jag mig kunna säga att alla är det. Stället är klockrent!

Men det kostade en hel del, inte minst arbetstimmar, att få allt i ordning i klubbhuset. Dessutom brådskade det.

Dansbana ingår

– Vi tog över här ute den första april och allt var tvunget att vara klart en dryg månad senare eftersom vi alltid har fest den 5 juni, säger Thomas Andrén i utställningsgruppen.

Efter medlemmarnas insatser hann man klart och invigningsfesten blev lyckad och klubben har faktiskt ökat sitt medlemsantal, är nu uppe i cirka 45. Nu satsar klubben på nya arrangemang och förutom det traditionella mopperallyt i september och motordagarna, som i år arrangeras tillsammans med en flygdag den 16 till 17 augusti, finns planer på fler aktiviteter.

– Nu har vi ju utrymme för loppmarknader, veteranmarknader, bilutställningar och fika- och grillkvällar. Och dans. I hyresavtalet ingår nämligen en festplats med dansbana.

– Den användes från 1946 och till någon gång på 1970-talet. Jag har läst att det lades ner på grund av ”den vilda bilburna ungdomen”. Det var tydligen lite stökigt här. En annan historia säger att Rulle Löfgren kastade sig ut från scenen en gång i tiden, som stagediving. Golvet höll inte.

Vid dansbanan ska klubben också fixa arrangemang, men inte förrän nästa sommar.

Torpet i Hökaberg är till salu och troligtvis är det klart med en ny ägare inom kort.

Klubben All Star Cruisers Skövde har haft sin motorgård i Hökaberg, Häggum, sedan tiotalet år tillbaka. Torpet som de då köpte var i dåligt skick och det krävdes mycket arbete och renovering innan verksamheten kunde flytta in.

– Vi har haft mycket aktiviteter genom åren, men ska man var ärlig var väl allt lite på dekis för ett tag sedan, det blev bara färre samlingar i lokalen och vi utnyttjade inte motorgården så som vi borde. Ett av problemen var att vi inte hade några bra parkeringsplatser där. Vi fick inte plats med alla våra bilar, säger Jonny Alfredsson.

Positiva reaktioner

Och som en tillfällighet dök Låstad IP upp.

– En av våra medlemmar träffade ordföranden i Låstad IS, en fotbollsförening som inte längre har någon verksamhet, och idrottsplatsen kom på tal.

Alla som bor i Låstad är medlemmar i Låstad IS och alla ska ha ställt sig positiva till att det blir liv i den gamla idrottsplatsen igen – även om det handlar om annat än fotboll. Många av byborna passerar gärna idrottsplatsen och snackar med de nya grannarna en stund.

– Nu hyr vi hela stället, vi har ett kontrakt på tio år. Vi hade omröstning bland våra medlemmar och alla var inte positiva innan. Men nu tror jag mig kunna säga att alla är det. Stället är klockrent!

Men det kostade en hel del, inte minst arbetstimmar, att få allt i ordning i klubbhuset. Dessutom brådskade det.

Dansbana ingår

– Vi tog över här ute den första april och allt var tvunget att vara klart en dryg månad senare eftersom vi alltid har fest den 5 juni, säger Thomas Andrén i utställningsgruppen.

Efter medlemmarnas insatser hann man klart och invigningsfesten blev lyckad och klubben har faktiskt ökat sitt medlemsantal, är nu uppe i cirka 45. Nu satsar klubben på nya arrangemang och förutom det traditionella mopperallyt i september och motordagarna, som i år arrangeras tillsammans med en flygdag den 16 till 17 augusti, finns planer på fler aktiviteter.

– Nu har vi ju utrymme för loppmarknader, veteranmarknader, bilutställningar och fika- och grillkvällar. Och dans. I hyresavtalet ingår nämligen en festplats med dansbana.

– Den användes från 1946 och till någon gång på 1970-talet. Jag har läst att det lades ner på grund av ”den vilda bilburna ungdomen”. Det var tydligen lite stökigt här. En annan historia säger att Rulle Löfgren kastade sig ut från scenen en gång i tiden, som stagediving. Golvet höll inte.

Vid dansbanan ska klubben också fixa arrangemang, men inte förrän nästa sommar.

Torpet i Hökaberg är till salu och troligtvis är det klart med en ny ägare inom kort.