02 jul 2014 21:00

23 jan 2015 15:46

Gympasugna samlas i Boulogner

Gratis motionspass utomhus

Många hurtiga hade sökt sig till Boulognerskogen under tisdagskvällen för att tillsammans köra ett rejält gympapass ute i det fria.
– Nu går det ju även att ta ett dopp efter passet om man vill, säger gympainstruktören Anne Nordin.

Varje tisdag fram till och med vecka 35 kan de som vill ta del av gratis motionspass i Boulognerskogen, detta under parollen Boulognergympa. Bakom initiativet står föreningen Friskis och svettis och hittills har man kört fyra pass. Intresset har enligt arrangören varit stort.

– VI har haft mellan 45-75 deltagare under de första passen och det är jättekul. Jag tror många uppskattar gympa för att man kan lägga det på sin egen nivå, säger instruktören Anne Nordin från Friskis och Svettis.

Lättare form

Motionären Susanne Franzén, som även sitter i föreningens styrelse, var på plats i Boulognerskogen.

– Det är skönt att vara ute och det är ju enkelt att bara cykla hit utan att anmäla sig, konstaterar hon.

Passet som deltagarna får ta del av är ett så kallat gympabaspass och är en skonsammare form av gymnastik med lugnare tempo och lättare hopp. En av kvällens deltagare som var med för allra första gången var Jenny Folcke.

– Jag brukar gå på gym och dansa annars men nu är det ju sommaruppehåll så då tänkte jag passa på att testa det här. Det får bli ett substitut för dans, säger Jenny.

Varje tisdag fram till och med vecka 35 kan de som vill ta del av gratis motionspass i Boulognerskogen, detta under parollen Boulognergympa. Bakom initiativet står föreningen Friskis och svettis och hittills har man kört fyra pass. Intresset har enligt arrangören varit stort.

– VI har haft mellan 45-75 deltagare under de första passen och det är jättekul. Jag tror många uppskattar gympa för att man kan lägga det på sin egen nivå, säger instruktören Anne Nordin från Friskis och Svettis.

Lättare form

Motionären Susanne Franzén, som även sitter i föreningens styrelse, var på plats i Boulognerskogen.

– Det är skönt att vara ute och det är ju enkelt att bara cykla hit utan att anmäla sig, konstaterar hon.

Passet som deltagarna får ta del av är ett så kallat gympabaspass och är en skonsammare form av gymnastik med lugnare tempo och lättare hopp. En av kvällens deltagare som var med för allra första gången var Jenny Folcke.

– Jag brukar gå på gym och dansa annars men nu är det ju sommaruppehåll så då tänkte jag passa på att testa det här. Det får bli ett substitut för dans, säger Jenny.