21 aug 2014 14:10

23 jan 2015 15:48

"Hade allmänhetens stöd"

Poliser i Sverige har varit enade i kampen om lägstalönerna – minst 25 000 kronor. Under torsdagen slöts ett avtal om 24 500 kronor från och med den 1 oktober.
– Jättebra, ett vikigt delmål är nått, säger polisfackets Yvonne Kärnheim-Bengtsson till SLA.

Vad är en polis värd? Det var åtminstone tills torsdagen huvudrubriken på manifestationen som ska hållas i Kungsträdgården i Stockholm på söndag. Där skulle så många av landets poliser som möjligt samlas för att belysa framför allt de låga ingångslönerna. I dag är ingångslönen 21300 kronor för en nyutbildad polis.

Fick allmänhetens stöd

Men kanske måste rubriken på manifestationen ändras nu – för den blir trots allt av – eftersom det under torsdagen blev klart mellan Polisförbundet och Rikspolisstyrelsen om ett nytt löneavtal.

– Det känns som en stor seger för oss i förbundet och för alla våra medlemmar som har gjort ett jättejobb med att sprida vårt budskap, säger Yvonne Kärnheim-Bengtsson, Skaraborgspolis men också ledamot i Polisförbundet.

– Jag tror verkligen att det har hjälpt oss, allmänheten har helt enkelt haft samma uppfattning som vi, att lägstalönerna måste upp.

”Trycket blev för stort”

Under sommaren har Yvonne när hon har arbetat mött många ur allmänheten som öppet visat poliserna sitt stöd i lönekampen.

– Då blir man nästan tårögd. Och när ABC-lönerna i Västra Götaland fick uppmärksamhet i media, blev trycket på arbetsgivaren för stort.

Manifestationen blir nu i stället till ett firande.

– Absolut! Sedan är det typiskt att vår arbetsgivare skriver på avtalet bara dagar före samlingen i Stockholm.

Löner höjs snart

Avtalet innebär att från och med den 1 oktober höjs de lägsta lönerna från 21 300 kronor till 24 500, det gäller alla poliser som i dag tjänar under 24 100 kronor – för de lägst avlönade innebär det en 15-procentig höjning.

Den 1 oktober 2015 sker nästa lönerevision, som förhandlas i vanlig ordning. Utrymmet för löneökningar vid dessa förhandlingar är satt till som lägst 2,5 procent för kollektivet, uppger Polisförbundet i ett pressmeddelande.

Vad är en polis värd? Det var åtminstone tills torsdagen huvudrubriken på manifestationen som ska hållas i Kungsträdgården i Stockholm på söndag. Där skulle så många av landets poliser som möjligt samlas för att belysa framför allt de låga ingångslönerna. I dag är ingångslönen 21300 kronor för en nyutbildad polis.

Fick allmänhetens stöd

Men kanske måste rubriken på manifestationen ändras nu – för den blir trots allt av – eftersom det under torsdagen blev klart mellan Polisförbundet och Rikspolisstyrelsen om ett nytt löneavtal.

– Det känns som en stor seger för oss i förbundet och för alla våra medlemmar som har gjort ett jättejobb med att sprida vårt budskap, säger Yvonne Kärnheim-Bengtsson, Skaraborgspolis men också ledamot i Polisförbundet.

– Jag tror verkligen att det har hjälpt oss, allmänheten har helt enkelt haft samma uppfattning som vi, att lägstalönerna måste upp.

”Trycket blev för stort”

Under sommaren har Yvonne när hon har arbetat mött många ur allmänheten som öppet visat poliserna sitt stöd i lönekampen.

– Då blir man nästan tårögd. Och när ABC-lönerna i Västra Götaland fick uppmärksamhet i media, blev trycket på arbetsgivaren för stort.

Manifestationen blir nu i stället till ett firande.

– Absolut! Sedan är det typiskt att vår arbetsgivare skriver på avtalet bara dagar före samlingen i Stockholm.

Löner höjs snart

Avtalet innebär att från och med den 1 oktober höjs de lägsta lönerna från 21 300 kronor till 24 500, det gäller alla poliser som i dag tjänar under 24 100 kronor – för de lägst avlönade innebär det en 15-procentig höjning.

Den 1 oktober 2015 sker nästa lönerevision, som förhandlas i vanlig ordning. Utrymmet för löneökningar vid dessa förhandlingar är satt till som lägst 2,5 procent för kollektivet, uppger Polisförbundet i ett pressmeddelande.