09 okt 2014 05:00

23 jan 2015 15:51

Lokala företagare inte oroade över vinstbegränsning

Frågan om vinstförbud välfärden oroar varken ledning eller personal på Systrarna Odhs hemtjänst, och inte heller Lichron-vd:n Leila Khammari som tycker att utredningen har fel fokus.

Regeringen kom tidigare i veckan överens med Vänsterpartiet i frågan om att utreda en begränsning av vinster i skola, vård och äldreomsorg.

Utredningen tillsätts i januari, ska presenteras 2016 och lika mycket som den välkomnas av vissa så ogillas den av andra. Ulrika Odh, som tillsammans med Helene Odh driver Systrarna Odhs hemtjänst, blev besviken när hon hörde om uppgörelsen.

– Vi konkurrerar inte om vinster, vi kostar lika mycket som kommunen gör. Det enda vi kan konkurrera med är kvalitet. Vinster i välfärden är lång ifrån vår verklighet och verksamhet, säger hon.

Leila Khammari är vd för Lichron teknik som driver fyra gymnasieskolor, bland annat en i Skövde, och hon är inte heller oroad.

– Vi vill ge våra elever den bästa tekniska utbildningen och det kan vi göra, men inte för att skolpengen täcker det utan för att vi har starka ägare som tycker att utbildning är viktigt. Skolorna gör ingen vinst, däremot skjuter vi till extramedel på utbildningarna, säger Leila Khammari.

– Vi tycker att debatten har letts bort från något mycket viktigare – kvaliteten. Det hade varit bättre att lägga tid och kraft på hur vi ska kvalitetssäkra välfärden genom bättre vård, skola och omsorg. Nu tas energi från en viktig fråga och läggs på en fråga som inte är lika primär, säger Leila Khammari.

Systrarna Odh har, inom de båda verksamheterna hemtjänst och hushållsnära tjänster, ungefär 120 anställda och Ulrika Odh har inte upplevt någon oro bland personalen med anledning av den kommande utredningen.

– Men kunderna är oroade. De frågar om de kommer att bli av med oss nu och vad som ska hända. Men vi kommer att jobba på och fortsätta med vår värdegrund och vision som vi vill att hemtjänst ska bedrivas. Vi är så långt ifrån vinster i välfärden så jag tror inte att vi utgör något hot, säger Ulrika Odh.

Regeringen kom tidigare i veckan överens med Vänsterpartiet i frågan om att utreda en begränsning av vinster i skola, vård och äldreomsorg.

Utredningen tillsätts i januari, ska presenteras 2016 och lika mycket som den välkomnas av vissa så ogillas den av andra. Ulrika Odh, som tillsammans med Helene Odh driver Systrarna Odhs hemtjänst, blev besviken när hon hörde om uppgörelsen.

– Vi konkurrerar inte om vinster, vi kostar lika mycket som kommunen gör. Det enda vi kan konkurrera med är kvalitet. Vinster i välfärden är lång ifrån vår verklighet och verksamhet, säger hon.

Leila Khammari är vd för Lichron teknik som driver fyra gymnasieskolor, bland annat en i Skövde, och hon är inte heller oroad.

– Vi vill ge våra elever den bästa tekniska utbildningen och det kan vi göra, men inte för att skolpengen täcker det utan för att vi har starka ägare som tycker att utbildning är viktigt. Skolorna gör ingen vinst, däremot skjuter vi till extramedel på utbildningarna, säger Leila Khammari.

– Vi tycker att debatten har letts bort från något mycket viktigare – kvaliteten. Det hade varit bättre att lägga tid och kraft på hur vi ska kvalitetssäkra välfärden genom bättre vård, skola och omsorg. Nu tas energi från en viktig fråga och läggs på en fråga som inte är lika primär, säger Leila Khammari.

Systrarna Odh har, inom de båda verksamheterna hemtjänst och hushållsnära tjänster, ungefär 120 anställda och Ulrika Odh har inte upplevt någon oro bland personalen med anledning av den kommande utredningen.

– Men kunderna är oroade. De frågar om de kommer att bli av med oss nu och vad som ska hända. Men vi kommer att jobba på och fortsätta med vår värdegrund och vision som vi vill att hemtjänst ska bedrivas. Vi är så långt ifrån vinster i välfärden så jag tror inte att vi utgör något hot, säger Ulrika Odh.

  • Carl Johan Hjerpe

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.