03 nov 2014 15:30

23 jan 2015 15:53

Slipade svarvare i ungdoms-SM

Sveriges bästa unga svarvare finns i Skövde och i nästa vecka mäter de sina krafter i ungdoms-SM i CNC-svarvning.

– Svårast blir nog att få rätt position på verktyget. Vi vet inte vilket material det är eller vad vi ska göra och det går på tid, säger Volvogymnasiets Marcus Johansson som tävlar i par med Anton Birgersson.

– Mjukare material som aluminium är lättare att få till rätt ytkrav på, säger Anton Birgersson.

Tävlingen består av tre delar och finalisteleverna från Lichron Teknikgymnasium och Volvogymnasiet har gallrats fram genom teoritester och praktiska prov. På tisdag den 11:e november är det dags för kvartsfinaler på Elmias underleverantörsmässa i Jönköping men någon given förhandsfavorit till segern finns inte.

– Man vet ju inte hur bra de andra är men det är kul och en bra chans för oss att marknadsföra oss och träffa företag, säger Marcus Johansson.

Rätt kunskap

För skolorna finns det också en annan viktig aspekt.

– Det är ett sätt att mätta av kunskapen och att vi utbildar på rätt sätt. Och ett roligt avbrott, säger Volvogymnasiets rektor Hans Karlsson.

Trenden i Sverige går mot ett lågt intresse för industritekniska gymnasieprogram men i Skövde råder andra tongångar. Det märks bland annat på de stundande SM-tävlingarna där Skövde är enda kommun med två deltagande lag.

Med positiv konkurrens och ett starkt samarbete driver de båda skolorna sina elever mot en förmodad ljus arbetsmarknad.

– Företagen skriker efter ny arbetskraft och våra elever är väldigt duktiga, säger Ove Lindberg, yrkeslärare CNC på Lichron Teknikgymnasium.

– Svårast blir nog att få rätt position på verktyget. Vi vet inte vilket material det är eller vad vi ska göra och det går på tid, säger Volvogymnasiets Marcus Johansson som tävlar i par med Anton Birgersson.

– Mjukare material som aluminium är lättare att få till rätt ytkrav på, säger Anton Birgersson.

Tävlingen består av tre delar och finalisteleverna från Lichron Teknikgymnasium och Volvogymnasiet har gallrats fram genom teoritester och praktiska prov. På tisdag den 11:e november är det dags för kvartsfinaler på Elmias underleverantörsmässa i Jönköping men någon given förhandsfavorit till segern finns inte.

– Man vet ju inte hur bra de andra är men det är kul och en bra chans för oss att marknadsföra oss och träffa företag, säger Marcus Johansson.

Rätt kunskap

För skolorna finns det också en annan viktig aspekt.

– Det är ett sätt att mätta av kunskapen och att vi utbildar på rätt sätt. Och ett roligt avbrott, säger Volvogymnasiets rektor Hans Karlsson.

Trenden i Sverige går mot ett lågt intresse för industritekniska gymnasieprogram men i Skövde råder andra tongångar. Det märks bland annat på de stundande SM-tävlingarna där Skövde är enda kommun med två deltagande lag.

Med positiv konkurrens och ett starkt samarbete driver de båda skolorna sina elever mot en förmodad ljus arbetsmarknad.

– Företagen skriker efter ny arbetskraft och våra elever är väldigt duktiga, säger Ove Lindberg, yrkeslärare CNC på Lichron Teknikgymnasium.

  • Magnus Ornhammar