10 nov 2014 06:00

23 jan 2015 15:53

Många firade Kulturhuset

SKÖVDE: 50-årsjubileum

Tårtkalas, fäktning med svärd, parcour och körsång. När 50-årsjubilaren Skövde Kulturhus firades med ett kultur-och fortbildningskalas under lördagen var utbudet brett.

Det fanns något för alla smaker, både liten som stor, i Skövde Kulturhus under lördagens kalas. I entréhallen bjöds det på sång musik av flera olika körer såsom Carmina och Low Ladies. På scen i Frejasalen höll världsmästaren i minne, Jonas Von Essen, låda och delade med sig av sina tricks.

– Om ni ska komma ihåg var Paraguay ligger på världskartan så kan ni tänka på att landet ser ut som ett foster. Sen kan man också tänka på ordet para, som i sin tur kan resultera i ett foster, förklarade Von Essen.

Från samma scen höll sedan kända namn som aftonbladetkrönikören Ronnie Sandahl och det Lerdalabaserade punkrockbandet Browsing collection föredrag.

Tätt med föreningar

I konstverkstaden kunde de yngre besökarna passa på att göra egna vimplar och blommor av lera som sedan kom att dekorera en stor tårta i papp, självklart tillägnad födelsedagsbarnet - Kulturhuset.

– Det är roligt här för det finns så mycket att göra. Sen är det kul att farmor är med, konstaterade Matilda Skoog, medan hon visade upp sin färdiga blomma.

I Valhall hade många föreningar ställt upp bord varifrån de berättade om sina verksamheter. Medan några visade hur man bearbetar lin uppträdde andra med akrobatiska parcourtrick på dansgolvet. Faigeh Hajimoham Madi från Iranska föreningen var en av dem som var på plats. Vid föreningens bord kunde man läsa böcker eller provsmaka Iranska bakverk.

– Det har varit bra tryck med besökare här. Det är kul att se att så många engagerar sig i föreningslivet. Samtidigt är det kul att uppleva Kulturhuset en sådan här dag, förklarar hon.

Öppet hus

Samtidigt som firandet pågick i Kulturhuset höll verksamheterna i grannbyggnaden Rosa Huset öppet hus, detta för att hedra sin jubilerande granne. Där kunde besökarna se KAC:s höstsalong, besöka Skaraborgs konstgrafiska verkstad eller se Ivar Södergrens och Markus Tennbergs utställning på Galleri Lucifer.

– Det är kul att kunna fira vår äldre granne och haka på festligheterna, säger galleristen och konstnären Rune Lindström.

Det fanns något för alla smaker, både liten som stor, i Skövde Kulturhus under lördagens kalas. I entréhallen bjöds det på sång musik av flera olika körer såsom Carmina och Low Ladies. På scen i Frejasalen höll världsmästaren i minne, Jonas Von Essen, låda och delade med sig av sina tricks.

– Om ni ska komma ihåg var Paraguay ligger på världskartan så kan ni tänka på att landet ser ut som ett foster. Sen kan man också tänka på ordet para, som i sin tur kan resultera i ett foster, förklarade Von Essen.

Från samma scen höll sedan kända namn som aftonbladetkrönikören Ronnie Sandahl och det Lerdalabaserade punkrockbandet Browsing collection föredrag.

Tätt med föreningar

I konstverkstaden kunde de yngre besökarna passa på att göra egna vimplar och blommor av lera som sedan kom att dekorera en stor tårta i papp, självklart tillägnad födelsedagsbarnet - Kulturhuset.

– Det är roligt här för det finns så mycket att göra. Sen är det kul att farmor är med, konstaterade Matilda Skoog, medan hon visade upp sin färdiga blomma.

I Valhall hade många föreningar ställt upp bord varifrån de berättade om sina verksamheter. Medan några visade hur man bearbetar lin uppträdde andra med akrobatiska parcourtrick på dansgolvet. Faigeh Hajimoham Madi från Iranska föreningen var en av dem som var på plats. Vid föreningens bord kunde man läsa böcker eller provsmaka Iranska bakverk.

– Det har varit bra tryck med besökare här. Det är kul att se att så många engagerar sig i föreningslivet. Samtidigt är det kul att uppleva Kulturhuset en sådan här dag, förklarar hon.

Öppet hus

Samtidigt som firandet pågick i Kulturhuset höll verksamheterna i grannbyggnaden Rosa Huset öppet hus, detta för att hedra sin jubilerande granne. Där kunde besökarna se KAC:s höstsalong, besöka Skaraborgs konstgrafiska verkstad eller se Ivar Södergrens och Markus Tennbergs utställning på Galleri Lucifer.

– Det är kul att kunna fira vår äldre granne och haka på festligheterna, säger galleristen och konstnären Rune Lindström.