29 jan 2015 06:00

29 jan 2015 06:01

Barnidrott allt dyrare

EKONOMI: Försäljning sätter press på föräldrar

Försäljning av lotter, saker och rabatthäften är vanligt inom idrottsföreningar, men i många fall skapar det en ekonomisk press på barn och föräldrar.
Västergötlands idrottsförbund oroas av utvecklingen där det blir allt dyrare för barn och ungdomar att idrotta.
– Ungdomsidrott ska inte vara en resursfråga. Då har det blivit fel, säger Sören Karlström, ordförande i Västergötlands idrottsförbund.

Förutom medlemsavgifter så tillkommer ofta träningsavgifter och dessutom är det många föreningar som utöver det vill att barnen ska bidra till intäkterna genom försäljning. Det kan handla om att sälja till exempel strumpor, toapapper, lotter eller rabatthäften för att stärka föreningens ekonomi eller samla in pengar till lagkassan för att åka på cup.

För en del är det inte så lätt att sälja, vilket gör att föräldrar ofta får köpa själva. Det tillsammans med övriga avgifter när det gäller barnens idrottande kan addera ihop till en jobbig ekonomisk situation.

– Det skiljer sig från förening till förening, men i vissa fall är det en väldigt tung börda för föräldrar. Vissa har lätt för att sälja lotter medan andra har svårt och då är det viktigt att hitta flexibla lösningar. Det är viktigt att alla bidrar, men man kanske kan bidra på olika sätt och det måste vara på en nivå så att man inte stänger ute någon, funderar Sören Karlström.

Får samtal

Detta med försäljning är inget nytt fenomen inom idrottsrörelsen utan har funnits under många år. Sture Gustafsson är distriktsidrottschef på Västergötlands idrottsförbund och han konstaterar att man på förbundet med jämna mellanrum märker av problematiken.

– Visst får jag varje år några sådana samtal från föräldrar som undrar hur de ska göra med det här, säger Gustafsson.

Blir det för mycket avgifter och alltför stora kostnader kan det i slutändan innebära att barn tvingas sluta.

– Det är ingen tvekan om att ungdomsidrotten i vissa fall blivit en ekonomisk fråga och det är inte bra, fortsätter Sören Karlström.

Sture Gustafsson håller med om att trenden är på väg åt fel håll.

– Vi värnar ju om en idrottsrörelse som är öppen för alla och jag ser med viss oro på den utveckling vi har. Det blir allt dyrare att vara med i barn- och ungdomsidrott och det blir fler barn som hamnar i fattigdom.

Vill se debatt

Han tycker att det har blivit onödigt dyrt för ungdomar att idrotta.

– Jag skulle gärna se en debatt om vad barn- och ungdomsidrott får kosta och kanske sker det för mycket utifrån vuxnas ideal. Man kanske inte behöver åka långt för att vara med på en cup utan barnen kanske uppskattar lika mycket om det är något på nära håll. Man måste göra idrotten för barn och ungdomar enklare och framför allt billigare, menar Sture.

Behöver pengar

Försäljning av till exempel lotter, produkter och rabatthäften är en följd av föreningars behov av att få in pengar, men Sture Gustafsson önskar att man kunde vända på resonemanget i stället.

– Man måste börja i andra änden och se över kostnaderna i stället för att jaga intäkter, konstaterar han.

Samtidigt är det upp till varje förening att göra som de vill. Det finns inget inom lagens ramar som begränsar föreningars möjlighet att ställa krav på medlemmar när det gäller försäljning.

– Det faller utanför juridiken och det finns inga lagar att åberopa utan det handlar bara om moral och etik. Föreningen är suverän och gör som de vill. Man är ju inte tvingad att vara med i föreningen, säger Sture Gustafsson avslutningsvis.

Förutom medlemsavgifter så tillkommer ofta träningsavgifter och dessutom är det många föreningar som utöver det vill att barnen ska bidra till intäkterna genom försäljning. Det kan handla om att sälja till exempel strumpor, toapapper, lotter eller rabatthäften för att stärka föreningens ekonomi eller samla in pengar till lagkassan för att åka på cup.

För en del är det inte så lätt att sälja, vilket gör att föräldrar ofta får köpa själva. Det tillsammans med övriga avgifter när det gäller barnens idrottande kan addera ihop till en jobbig ekonomisk situation.

– Det skiljer sig från förening till förening, men i vissa fall är det en väldigt tung börda för föräldrar. Vissa har lätt för att sälja lotter medan andra har svårt och då är det viktigt att hitta flexibla lösningar. Det är viktigt att alla bidrar, men man kanske kan bidra på olika sätt och det måste vara på en nivå så att man inte stänger ute någon, funderar Sören Karlström.

Får samtal

Detta med försäljning är inget nytt fenomen inom idrottsrörelsen utan har funnits under många år. Sture Gustafsson är distriktsidrottschef på Västergötlands idrottsförbund och han konstaterar att man på förbundet med jämna mellanrum märker av problematiken.

– Visst får jag varje år några sådana samtal från föräldrar som undrar hur de ska göra med det här, säger Gustafsson.

Blir det för mycket avgifter och alltför stora kostnader kan det i slutändan innebära att barn tvingas sluta.

– Det är ingen tvekan om att ungdomsidrotten i vissa fall blivit en ekonomisk fråga och det är inte bra, fortsätter Sören Karlström.

Sture Gustafsson håller med om att trenden är på väg åt fel håll.

– Vi värnar ju om en idrottsrörelse som är öppen för alla och jag ser med viss oro på den utveckling vi har. Det blir allt dyrare att vara med i barn- och ungdomsidrott och det blir fler barn som hamnar i fattigdom.

Vill se debatt

Han tycker att det har blivit onödigt dyrt för ungdomar att idrotta.

– Jag skulle gärna se en debatt om vad barn- och ungdomsidrott får kosta och kanske sker det för mycket utifrån vuxnas ideal. Man kanske inte behöver åka långt för att vara med på en cup utan barnen kanske uppskattar lika mycket om det är något på nära håll. Man måste göra idrotten för barn och ungdomar enklare och framför allt billigare, menar Sture.

Behöver pengar

Försäljning av till exempel lotter, produkter och rabatthäften är en följd av föreningars behov av att få in pengar, men Sture Gustafsson önskar att man kunde vända på resonemanget i stället.

– Man måste börja i andra änden och se över kostnaderna i stället för att jaga intäkter, konstaterar han.

Samtidigt är det upp till varje förening att göra som de vill. Det finns inget inom lagens ramar som begränsar föreningars möjlighet att ställa krav på medlemmar när det gäller försäljning.

– Det faller utanför juridiken och det finns inga lagar att åberopa utan det handlar bara om moral och etik. Föreningen är suverän och gör som de vill. Man är ju inte tvingad att vara med i föreningen, säger Sture Gustafsson avslutningsvis.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.