27 feb 2015 22:44

28 feb 2015 09:37

Fyrverkeriattack mot ridhus - ett barn skadat

UPPDATERAD. Ett barn skadades och flera hästar skenade när en ung man kastade in en smällare under en pågående ridlektion på Kultomten under fredagskvällen.

Barnet skadades när hästen skenade av smällen och barnet föll till marken. Lyckligtvis klarade sig övriga barn på ridlektionen oskadda.

- Det handlar så vitt jag vet inte om några allvarliga skador, men det är givetvis en väldigt otäck och förskräcklig händelse som hade kunnat sluta mycket värre, säger Magnus Pantzar, ordförande i Skövde ryttarförening, till sla.se.

Enligt polisen är det ännu oklart varför den unga mannen kastade in fyrverkerier i ridhuset. Vid 22.30-tiden var ingen ännu gripen för händelsen.

- Vi jobbar intensivt med fallet och har goda förhoppningar om att få tag på gärningsmannen, säger Henrik Sterner, biträdande vakthavande befäl vid Västra Götalandspolisen.

När handelsen inträffade fanns endast en vuxen i ridhuset, föreningens ridinstruktör, men det fanns enligt uppgift till sla.se flera andra vuxna i stallet som kan ha iakttagit mannen när han sprang i väg från platsen efter smällen.

Händelsen rubriceras som försök till misshandel, vållande till kroppskada och framkallande av fara.

 

Barnet skadades när hästen skenade av smällen och barnet föll till marken. Lyckligtvis klarade sig övriga barn på ridlektionen oskadda.

- Det handlar så vitt jag vet inte om några allvarliga skador, men det är givetvis en väldigt otäck och förskräcklig händelse som hade kunnat sluta mycket värre, säger Magnus Pantzar, ordförande i Skövde ryttarförening, till sla.se.

Enligt polisen är det ännu oklart varför den unga mannen kastade in fyrverkerier i ridhuset. Vid 22.30-tiden var ingen ännu gripen för händelsen.

- Vi jobbar intensivt med fallet och har goda förhoppningar om att få tag på gärningsmannen, säger Henrik Sterner, biträdande vakthavande befäl vid Västra Götalandspolisen.

När handelsen inträffade fanns endast en vuxen i ridhuset, föreningens ridinstruktör, men det fanns enligt uppgift till sla.se flera andra vuxna i stallet som kan ha iakttagit mannen när han sprang i väg från platsen efter smällen.

Händelsen rubriceras som försök till misshandel, vållande till kroppskada och framkallande av fara.