28 feb 2015 14:13

01 mar 2015 17:29

"Smällaren inte riktad mot föreningen"

Skövde ryttarförening går vidare efter fyrverkeridramat

Fredagens otäcka attack med en inkastad smällare under en ridlektion var det stora samtalsämnet när många medlemmar ur Skövde ryttarförening reste till Göteborg och Gothenburg Horse Show på lördagen.

- Det var en väldigt ovanlig händelse som tack och lov ändå slutade väl med tanke på omständigheterna. Ridinstruktören lyckades lugna hästarna och flickan som föll av sin häst undkom allvarliga skador. Hon var mest mörbultad efteråt av det höga fallet, säger ordföranden Magnus Pantzar till SLA, dagen efter fredagens otäcka drama då en ung man kastade in en smällare under en ridlektion på Kultomtens ridanläggning.

Smällen fick hästarna i ridhuset att skena och en flicka i 15-årsåldern föll i tumultet som uppstod av sin häst och slog i marken.

Enligt polisen har man goda signalement att gå efter och man tror sig också veta motivet till attacken, men vill inte kommentera fallet ytterligare i nuläget. Polisen har förhoppningar om att gärningsmannen ska kunna höras någon gång under helgen.

- Rubriceringen är för närvarande vållande till kroppsskada, försök till misshandel och framkallande av fara för annan, säger Anders Esplund, inre befäl vid Skövdepolisen.

För Skövde ryttarförening är händelsen nu i första hand en sak för polisen. Magnus Pantzar konstaterar att föreningens larmkedja fungerade som den ska vid sådana här händelser, även om han aldrig hört talas om något liknande.

- Ridinstruktören tog snabbt kontakt med ridskolechefen som i sin tur informerade mig och jag har sedan pratat med styrelsen. Vi bedömer inte att aktionen med smällaren var riktad mot föreningen utan det finns troligen andra orsaker bakom som inte föranleder några ytterligare åtgärder från vår sida, säger ordförande Pantzar som berättar att många av föreningens medlemmar reste till Göteborg och Gothenburg Horse Show under lördagsmorgonen.

- Det är en stor höjdpunkt som många sett fram emot. Nu vill vi lägga den här händelsen bakom oss och gå vidare.

 

- Det var en väldigt ovanlig händelse som tack och lov ändå slutade väl med tanke på omständigheterna. Ridinstruktören lyckades lugna hästarna och flickan som föll av sin häst undkom allvarliga skador. Hon var mest mörbultad efteråt av det höga fallet, säger ordföranden Magnus Pantzar till SLA, dagen efter fredagens otäcka drama då en ung man kastade in en smällare under en ridlektion på Kultomtens ridanläggning.

Smällen fick hästarna i ridhuset att skena och en flicka i 15-årsåldern föll i tumultet som uppstod av sin häst och slog i marken.

Enligt polisen har man goda signalement att gå efter och man tror sig också veta motivet till attacken, men vill inte kommentera fallet ytterligare i nuläget. Polisen har förhoppningar om att gärningsmannen ska kunna höras någon gång under helgen.

- Rubriceringen är för närvarande vållande till kroppsskada, försök till misshandel och framkallande av fara för annan, säger Anders Esplund, inre befäl vid Skövdepolisen.

För Skövde ryttarförening är händelsen nu i första hand en sak för polisen. Magnus Pantzar konstaterar att föreningens larmkedja fungerade som den ska vid sådana här händelser, även om han aldrig hört talas om något liknande.

- Ridinstruktören tog snabbt kontakt med ridskolechefen som i sin tur informerade mig och jag har sedan pratat med styrelsen. Vi bedömer inte att aktionen med smällaren var riktad mot föreningen utan det finns troligen andra orsaker bakom som inte föranleder några ytterligare åtgärder från vår sida, säger ordförande Pantzar som berättar att många av föreningens medlemmar reste till Göteborg och Gothenburg Horse Show under lördagsmorgonen.

- Det är en stor höjdpunkt som många sett fram emot. Nu vill vi lägga den här händelsen bakom oss och gå vidare.