28 apr 2015 05:00

28 apr 2015 07:33

Nya avgifter drabbar fastighetsägare olika

Önskar att information om VA-taxan hade varit bättre

Även Fastighetsägarna reagerar på den höjda VA-taxan i Skövde.
– Med så höga mål om tillväxt måste man vara försiktig, säger Mattias Peterson på Fastighetsägarna i Skaraborg.

I måndagens SLA uppmärksammades flera bostadsrättsföreningar som är upprörda när det gäller den nya VA-taxan.

Det, menar Mattias Peterson, ansvarig för näringspolitik hos Fastighetsägarna i Skaraborg, gäller också hyreshusägarna.

– Även våra medlemmar har drabbats av den nya VA-taxan. Nollsummespelet må gälla hela VA-kollektivet, men för många privata flerbostadsfastighetsägare är skillnaden i kostnad påtaglig mellan 2014 och 2015.

I Skövde har Fastighetsägarna 129 medlemmar som har verksamhet. 93 av dem har sin bas i Skövde.

Otydlig information

– Det är några som har hört av sig hit när de fått sin faktura. För en av våra medlemmar blev skillnaden 200 000 kronor. Det är dock helt olika hur den här höjningen slår för de olika medlemmarna.

– Det påverkar en liten fastighetsägare mer, och det beror också på hur den övriga ekonomin ser ut. Man kan inte bara höja hyrorna på grund av det här.

Hyrorna sätts beroende på läge, standard och kvalitet på servicen från hyresvärden.

Mattias Peterson menar att informationen från kommunen kunde ha varit både bättre och tydligare, både när den först kom för ungefär ett år sedan och även under vintern.

Flera mätare

Hyreshusägarna satte för en tid sedan in fler mätare eftersom det finns ett maxtal för det antal lägenheter man får ha per mätare. Dels för att trycket ska bli rätt och dels för att se hur förbrukningen ser ut närmare individnivå.

– Trots åtgärder för att sänka vattenförbrukningen och hushålla med resurserna, så kommer ändå kostnaderna tillbaka, fast på den fasta sidan. Det här ska vara en självfinansierande verksamhet och jag förstår att nätet måste byggas ut. Det finns en poäng i att det ska vara rättvist, men det rättfärdigar ju inte så här stora höjningar i ett svep.

En konkurrensfråga

Mattias Peterson ser även avgifter som en konkurrensfråga när det gäller Skövdes attraktivitet.

– Vi kommer att fortsätta bevaka utvecklingen i den här frågan. Även om Skövdes taxor generellt sett är ganska låga, det ser vi inte minst i Nils Holgersson-utredningen, är det en viktig konkurrensfråga för Skövde att fortsatt vara en attraktiv stad att investera i.

– Med så höga mål om tillväxt måste man vara försiktig med vilka kostnader som drabbar den som väljer mellan flera etableringsalternativ.

I måndagens SLA uppmärksammades flera bostadsrättsföreningar som är upprörda när det gäller den nya VA-taxan.

Det, menar Mattias Peterson, ansvarig för näringspolitik hos Fastighetsägarna i Skaraborg, gäller också hyreshusägarna.

– Även våra medlemmar har drabbats av den nya VA-taxan. Nollsummespelet må gälla hela VA-kollektivet, men för många privata flerbostadsfastighetsägare är skillnaden i kostnad påtaglig mellan 2014 och 2015.

I Skövde har Fastighetsägarna 129 medlemmar som har verksamhet. 93 av dem har sin bas i Skövde.

Otydlig information

– Det är några som har hört av sig hit när de fått sin faktura. För en av våra medlemmar blev skillnaden 200 000 kronor. Det är dock helt olika hur den här höjningen slår för de olika medlemmarna.

– Det påverkar en liten fastighetsägare mer, och det beror också på hur den övriga ekonomin ser ut. Man kan inte bara höja hyrorna på grund av det här.

Hyrorna sätts beroende på läge, standard och kvalitet på servicen från hyresvärden.

Mattias Peterson menar att informationen från kommunen kunde ha varit både bättre och tydligare, både när den först kom för ungefär ett år sedan och även under vintern.

Flera mätare

Hyreshusägarna satte för en tid sedan in fler mätare eftersom det finns ett maxtal för det antal lägenheter man får ha per mätare. Dels för att trycket ska bli rätt och dels för att se hur förbrukningen ser ut närmare individnivå.

– Trots åtgärder för att sänka vattenförbrukningen och hushålla med resurserna, så kommer ändå kostnaderna tillbaka, fast på den fasta sidan. Det här ska vara en självfinansierande verksamhet och jag förstår att nätet måste byggas ut. Det finns en poäng i att det ska vara rättvist, men det rättfärdigar ju inte så här stora höjningar i ett svep.

En konkurrensfråga

Mattias Peterson ser även avgifter som en konkurrensfråga när det gäller Skövdes attraktivitet.

– Vi kommer att fortsätta bevaka utvecklingen i den här frågan. Även om Skövdes taxor generellt sett är ganska låga, det ser vi inte minst i Nils Holgersson-utredningen, är det en viktig konkurrensfråga för Skövde att fortsatt vara en attraktiv stad att investera i.

– Med så höga mål om tillväxt måste man vara försiktig med vilka kostnader som drabbar den som väljer mellan flera etableringsalternativ.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.