30 apr 2015 05:00

30 apr 2015 15:06

Här är hyresgästerna som ombildar

Tre trädgårdar. Det blir namnet på bostadsrättsföreningen vid Torgilsgatan 1 när 23 hyreslägenheter ombildas till bostadsrätter.
– Jag var skeptisk först men nu ser jag fram emot att äga min bostad, säger hyresgästen Eva Rehn.

Hon och grannen Ulrika Elgefors sitter båda i styrelsen för den nybildade bostadsrättsföreningen i den centrala fastigheten mittemot den gamla tingsrätten. Ombildningsprocessen startade i höstas när några av hyresgästerna ville undersöka intresset för att ombilda lägenheterna till bostadsrätter.

Alla är med

– Det var på gång för många år sedan men då rann det ut i sanden av olika anledningar. På vår föreningsstämma senast var faktiskt alla positivt inställda till ombildning, så det råder total enighet i huset om att vi ska genomföra detta, säger Eva Rehn som dock själv var skeptisk till en början.

– Jag var relativt nyinflyttad och hade inte tänkt på detta att äga min bostad tidigare, men nu när helheten har klarnat så väger fördelarna över, säger hon och får medhåll av sin granne.

Ulrika Elgefors var tidigt inställd på att hon ville ta chansen att äga sin första bostad när chansen gavs.

– Att månadskostnaden blir lägre spelar förstås in. Och sedan är det möjligheten att förändra och själv kunna påverka sin bostad som lockar. Att detta är en välskött fastighet i ett bra centralt läge spelar givetvis också in. Det känns som en trygg investering, säger Ulrika Elgefors.

Inget tvång

Båda framhåller att samtliga hyresgäster i fastigheten väljer detta av fri vilja. För den eller de som vill behålla sin hyresrätt så går det utmärkt att fortsätta hyra av den nya bostadsrättsföreningen.

- Sedan har det underlättat att vår fastighetsägare (Arne Lorentzon) varit positivt inställd till detta från början, påpekar Ulrika.

Föreningen har anlitat en ombildningskonsult och en lokal mäklare för att skaffa sig kunskap och tips om hur en ombildning går tillväga. Båda känner sig trygga med den information man fått längs vägen.

– Sedan märker man redan att kontakten och dialogen mellan oss som bor i huset har förändrats. Nu stannar vi och pratar med varandra och har ett gemensamt intresse i att huset vårdas och sköt om, säger Eva Rehn.

Hon och grannen Ulrika Elgefors sitter båda i styrelsen för den nybildade bostadsrättsföreningen i den centrala fastigheten mittemot den gamla tingsrätten. Ombildningsprocessen startade i höstas när några av hyresgästerna ville undersöka intresset för att ombilda lägenheterna till bostadsrätter.

Alla är med

– Det var på gång för många år sedan men då rann det ut i sanden av olika anledningar. På vår föreningsstämma senast var faktiskt alla positivt inställda till ombildning, så det råder total enighet i huset om att vi ska genomföra detta, säger Eva Rehn som dock själv var skeptisk till en början.

– Jag var relativt nyinflyttad och hade inte tänkt på detta att äga min bostad tidigare, men nu när helheten har klarnat så väger fördelarna över, säger hon och får medhåll av sin granne.

Ulrika Elgefors var tidigt inställd på att hon ville ta chansen att äga sin första bostad när chansen gavs.

– Att månadskostnaden blir lägre spelar förstås in. Och sedan är det möjligheten att förändra och själv kunna påverka sin bostad som lockar. Att detta är en välskött fastighet i ett bra centralt läge spelar givetvis också in. Det känns som en trygg investering, säger Ulrika Elgefors.

Inget tvång

Båda framhåller att samtliga hyresgäster i fastigheten väljer detta av fri vilja. För den eller de som vill behålla sin hyresrätt så går det utmärkt att fortsätta hyra av den nya bostadsrättsföreningen.

- Sedan har det underlättat att vår fastighetsägare (Arne Lorentzon) varit positivt inställd till detta från början, påpekar Ulrika.

Föreningen har anlitat en ombildningskonsult och en lokal mäklare för att skaffa sig kunskap och tips om hur en ombildning går tillväga. Båda känner sig trygga med den information man fått längs vägen.

– Sedan märker man redan att kontakten och dialogen mellan oss som bor i huset har förändrats. Nu stannar vi och pratar med varandra och har ett gemensamt intresse i att huset vårdas och sköt om, säger Eva Rehn.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.