05 jun 2015 14:15

05 jun 2015 14:15

Premier & Stipendier

STUDENT

Västerhöjdsgymnasiet

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond, 5 000 kr vardera: Katarzyna Stempel NA3b, Lisa Hollsten NA3a, Amanda Karlgren NA3a, Adam Widelund NA3a, Samuel Andersson NA3a, Kajsa Danielsbacka NA3a, Amanda Johansson HUSA3 och Linn Stuivers NA3a.

Swedbank ekonomistipendium, 2 000 kr: Tobias Andersson EK3a.

Skövde humanistiska förenings humaniststipendium, 2 000 kr: Fredrik Gahm HUSA3.

Frimuraresamfällighetens stipendium, 1 500 kr vardera: Linnéa Gustafsson VO3r och Jacob Clemborn HA3b.

Hellbergs Buss NIU stipendium, 1 000 kr vardera: Linnea Martinsson SA3a, handboll, och Amanda Carlsson, EK3a, fotboll.

Handelsstipendiet 2015. Next Skövde, 2 500 kr vardera: Erika Knutsson HA3b och Axel Rosander HA3b.

Administrationsstipendiet 2015, 2 000 kr: Sofia Berggren HA3a.

Stipendium Stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande, 1 500 kronor vardera: Fanny Sahlqvist ES3e och Rebecka Thor ES3e.

Skaraborgs Sjukhus stipendium, 1 000 kr vardera: Markus Svensson VO3s, Beatrice Runesson VO3r, Fanny Andreasson-Eriksson VO3g och Siriwimon Nensiri VO3h.

Omvårdnadsnämndens stipendier, 1 000 kr vardera: Rebecka Granat VO3s, Adam Joelsson VO3r, Isabella Nordqvist VO3g och Rebecka Årebo VO3h.

Karlsborgs kommun, 1 000 kr: Martina Andrén VO3s.

Hjo kommun, 1 000 kr: Malin Elf VO3h.

Tibro kommun, 1 000 kr: Sanna Järnström VO3r.

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond, 300 kr vardera:

Svenska språket och litteraturen: Ella Johansson TE3b och Amanda Blomén SA3c, Svensk skrivning: Lisa Hollsten NA3a, Engelska: Lisa Andersson ES3m och Amra Kocanovic SA3c, Franska: Katarzyna Stempel NA3b, Spanska: Emma Pettersson SA3c och Rebcca Runesson NA3b, Italienska: Rebecka Ekstrand HUSA3, Latin: Ellen Carlsson HUSA3, Tyska: Johan Pettersson SA3c, Kinesiska: Sofia Wallberg HUSA3.

Skövde kommuns samfond för gymnasieskolan, specialstipendier 1 000 kr vardera: Matematik: Hampus Henåker NA3b, Svenska: Amanda Johansson HUSA3, Historia: Ellinor Wahlberg NA3a, Naturvetenskapliga ämnen: Hampus Henåker NA3b,Samhällsvetenskapliga ämnen: Emma Pettersson SA3m, Musik: Jakob Malmfors ES3m, Mediaämnen: Madeleine Fransson SA3a, Konst och kultur: Fredrik Gahm HUSA3, Estetiska ämnen: Lovisa Glimsveden ES3e, Idrott: Ebba Blomqvist SA3a, Beteendevetenskapliga ämnen: Amanda Blomén SA3c, Vård- och omsorgsämnen: Terese Johansson VO3r, Tekniska ämnen: Marcus Bertilsson TE3b, Ekonomi Juridik: Carolina Åström EK3a, Ekonomi: Matlida Larsson EK3b, Handel o Adm. ämnet: Mikaela Rapp HA3a, Övriga Samfonden: Malin Dahlstam EK3b.

Kavelbrogymnasiet

Skövde gymnasieskolors samfond, 500 kronor vardera: Martin Landqvist BAANL3, Nils Wikblom BAHUS3, Emilia Gustafsson BAMAL3, Ellen Johansson BF3, Felix Lindström EE3B, Ann-Christine Gyllerö ES3K, Mattias Jarstål FTPER3, Jonathan Fredén FTTRA3, Elin Johansson HV3, Mattias Larsson INSVE3, Johanna Bergman RL3, Andreas Johansson VF3, Violetta Bratt HRHOT, Jonathan Svensson MP, Joel Bohman Ask IND 2 (9).

Frimurarlogernas stipendier, 1 500 kr vardera: Alexander Lindgren EE3B, Henny Johansson ES3K.

Motivering för Alexander Lindgren:

Kavelbrostipendiet, 1 000 kr: Lovisa Lidberg BF3.

Idrottsstipendie, 1 000 kr vardera: Julia Svan BF3, Jonas Emilsson BAHUS3.

Metall,1000 kr vardera: Jimmy Törngren INSVE3, Oliver Persson INSVE3, Emil Krona FTPER3, Erik Isaksson FTPER3.

Motorbranschens stipendium: Bilia, Toveks, Lindströms Bil och Gustaf E. Bil, 2000 kr vardera: Johannes Frejd Andersson FTPER3, Mattias Lundqvist FTPER3.

Maskinentreprenörerna, 1 000 kr vardera: Ludvig Kjellman BAANL3, Jens Bard BAANL3, Robin Nord BAANL3.

Börje Näsströms åkeri AB och Budkompassen AB, 500 kr vardera: Johanna Larsson, Marie Wilhelmsson, Felix Lind, Jonatan Lundström, Rasmus Thurén, samtliga FTTRA3.

Ekmans Maskin Väst AB, 1 000 kr: Alexander Onat FASFAS.

Wella Best Student Award, diplom, professionell frisörsax och inbjudan till två dagar på Wellastudio i Stockholm till

ett totalt värde av 9 000 kr: Elin Johansson HV3.

Goldwell, bästa avgångselev, 2 000 kr: Olivia Johansson HV3

Goldwell, bästa kamrat, 800 kr: Lina Söderström HV3

Goldwell, bästa försäljning/service, 1 000 kr: Jennifer Nejonbäck HV3.

Grazette of Sweden, valfri kvällskurs el visning, värde 995 kr: Lina Persson HV3, Towe Funk HV3, Cecilia Johansson HV3.

VVS 2000 branschstipendie, 3 000 kr: Oscar Kjellman VF3, 1 500 kr: Erik Wahlström VF3.

Skövde kommun, bästa APL-elev inom Skövdes storkök, 1 000 kr: Simon Fast RL3.

Quality Hotel Prisma/Clarion Collection Hotel Majoren/Scandic Billingen/First Hotel Billingehus, stipendium 1 500 kr vardera: Elin Andersson, RL3, kök, Lisa Söderqvist, RL3, servering.

Sveriges Byggindustrier, Årets byggelev, 2 000 kr: David Strålman BAHUS3.

Borgunda Såg, 1 500 kr vardera: Hugo Samuelsson BAHUS3, Jonatan Lind BAHUS3.

Billinge Färg, 500 kr vardera: Caroline Gustavsson BAMAL3, Karin Isberg BAMAL3.

Alcro Guldpenseln, guldsmycke och diplom: Simon Andersson BAMAL3.

Volvogymnasiet

Carl Gustafsson, 3 000 kr. (Premiegivare: Volvo Powertrain)

Henrik Wahren, 3 000 kr. (Volvo Personvagnar Motor)

Moa Strålman, 2 000 kr. (Volvo Personvagnar Motor)

Oskar Larsson, 2 000 kr. (Volvo Powertrain)

Nils Lundén, 2 000 kr. (IF Metall)

Ludvig Svensson, 2 000 kr. (IF Metall)

Markus Johansson, 1 000 kr. (Ledarna Volvo Powertrain)

Malin Lindberg, 1 000 kr. (Ledarna Volvo Personvagnar)

Jakob Hallgren, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Anders Johansson, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Anton Birgersson, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Jonas Rydgård, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Karl Rehn, 1 000 kr. (Unionen Volvo Personvagnar)

Malin Lindberg, 1 000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

Carl Gustafsson, 1 000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

IT-gymnasiet

Araz Bayzan IB2, en dator. (Förstklassig datorvård)

Ida Johansson TE3, presentkort. (Kamratstipendium)

Sofia Svantesson IB2, 1 000 kr. (Bästa CAS)

Ludwig Bladh EL2, 1 000 kr. (Bästa gymnasiearbete EL)

Jesper Åkesson TE3 1 000 kr. (Bästa gymnasiearbete TE)

Lydia Shinash IB2, 1 000 kr. (Bästa betyg IB)

Victor Hannebjörk EL2, 1 000 kr. (Bästa betyg EL)

Emma söder Vikström TE3, 1 000 kr. (Bästa betyg TE)

Lydia Shinash IB2, 3 000 kr. (Vale Dictorian)

Plusgymnasiet

Sanna Adolfsson, 2 000 kr. (Vale Dictorian)

Emma Rosebrink & Eveline Arvidsson, 600 kr. (Bästa gymnasiearbete)

Louise Grimling, Evelina Blomberg, Amanda Severin, 800 kr. (Bästa UF-företag)

Linnea Friman, 400 kr. (Bästa praktik HUD)

Felicia Eriksson, 400 kr. (Bästa praktik STY)

Emma Rosebrink, 400 kr. (Bästa praktik Hotel)

Louise Grimling, 1 000 kr. (Bästa studieresultat)

Isabella Lindel Alexandersson, 800 kr. (Bästa prestation)

Emma Rosebrink, 500 kr. (Bästa ambassadör)

Västerhöjdsgymnasiet

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond, 5 000 kr vardera: Katarzyna Stempel NA3b, Lisa Hollsten NA3a, Amanda Karlgren NA3a, Adam Widelund NA3a, Samuel Andersson NA3a, Kajsa Danielsbacka NA3a, Amanda Johansson HUSA3 och Linn Stuivers NA3a.

Swedbank ekonomistipendium, 2 000 kr: Tobias Andersson EK3a.

Skövde humanistiska förenings humaniststipendium, 2 000 kr: Fredrik Gahm HUSA3.

Frimuraresamfällighetens stipendium, 1 500 kr vardera: Linnéa Gustafsson VO3r och Jacob Clemborn HA3b.

Hellbergs Buss NIU stipendium, 1 000 kr vardera: Linnea Martinsson SA3a, handboll, och Amanda Carlsson, EK3a, fotboll.

Handelsstipendiet 2015. Next Skövde, 2 500 kr vardera: Erika Knutsson HA3b och Axel Rosander HA3b.

Administrationsstipendiet 2015, 2 000 kr: Sofia Berggren HA3a.

Stipendium Stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande, 1 500 kronor vardera: Fanny Sahlqvist ES3e och Rebecka Thor ES3e.

Skaraborgs Sjukhus stipendium, 1 000 kr vardera: Markus Svensson VO3s, Beatrice Runesson VO3r, Fanny Andreasson-Eriksson VO3g och Siriwimon Nensiri VO3h.

Omvårdnadsnämndens stipendier, 1 000 kr vardera: Rebecka Granat VO3s, Adam Joelsson VO3r, Isabella Nordqvist VO3g och Rebecka Årebo VO3h.

Karlsborgs kommun, 1 000 kr: Martina Andrén VO3s.

Hjo kommun, 1 000 kr: Malin Elf VO3h.

Tibro kommun, 1 000 kr: Sanna Järnström VO3r.

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond, 300 kr vardera:

Svenska språket och litteraturen: Ella Johansson TE3b och Amanda Blomén SA3c, Svensk skrivning: Lisa Hollsten NA3a, Engelska: Lisa Andersson ES3m och Amra Kocanovic SA3c, Franska: Katarzyna Stempel NA3b, Spanska: Emma Pettersson SA3c och Rebcca Runesson NA3b, Italienska: Rebecka Ekstrand HUSA3, Latin: Ellen Carlsson HUSA3, Tyska: Johan Pettersson SA3c, Kinesiska: Sofia Wallberg HUSA3.

Skövde kommuns samfond för gymnasieskolan, specialstipendier 1 000 kr vardera: Matematik: Hampus Henåker NA3b, Svenska: Amanda Johansson HUSA3, Historia: Ellinor Wahlberg NA3a, Naturvetenskapliga ämnen: Hampus Henåker NA3b,Samhällsvetenskapliga ämnen: Emma Pettersson SA3m, Musik: Jakob Malmfors ES3m, Mediaämnen: Madeleine Fransson SA3a, Konst och kultur: Fredrik Gahm HUSA3, Estetiska ämnen: Lovisa Glimsveden ES3e, Idrott: Ebba Blomqvist SA3a, Beteendevetenskapliga ämnen: Amanda Blomén SA3c, Vård- och omsorgsämnen: Terese Johansson VO3r, Tekniska ämnen: Marcus Bertilsson TE3b, Ekonomi Juridik: Carolina Åström EK3a, Ekonomi: Matlida Larsson EK3b, Handel o Adm. ämnet: Mikaela Rapp HA3a, Övriga Samfonden: Malin Dahlstam EK3b.

Kavelbrogymnasiet

Skövde gymnasieskolors samfond, 500 kronor vardera: Martin Landqvist BAANL3, Nils Wikblom BAHUS3, Emilia Gustafsson BAMAL3, Ellen Johansson BF3, Felix Lindström EE3B, Ann-Christine Gyllerö ES3K, Mattias Jarstål FTPER3, Jonathan Fredén FTTRA3, Elin Johansson HV3, Mattias Larsson INSVE3, Johanna Bergman RL3, Andreas Johansson VF3, Violetta Bratt HRHOT, Jonathan Svensson MP, Joel Bohman Ask IND 2 (9).

Frimurarlogernas stipendier, 1 500 kr vardera: Alexander Lindgren EE3B, Henny Johansson ES3K.

Motivering för Alexander Lindgren:

Kavelbrostipendiet, 1 000 kr: Lovisa Lidberg BF3.

Idrottsstipendie, 1 000 kr vardera: Julia Svan BF3, Jonas Emilsson BAHUS3.

Metall,1000 kr vardera: Jimmy Törngren INSVE3, Oliver Persson INSVE3, Emil Krona FTPER3, Erik Isaksson FTPER3.

Motorbranschens stipendium: Bilia, Toveks, Lindströms Bil och Gustaf E. Bil, 2000 kr vardera: Johannes Frejd Andersson FTPER3, Mattias Lundqvist FTPER3.

Maskinentreprenörerna, 1 000 kr vardera: Ludvig Kjellman BAANL3, Jens Bard BAANL3, Robin Nord BAANL3.

Börje Näsströms åkeri AB och Budkompassen AB, 500 kr vardera: Johanna Larsson, Marie Wilhelmsson, Felix Lind, Jonatan Lundström, Rasmus Thurén, samtliga FTTRA3.

Ekmans Maskin Väst AB, 1 000 kr: Alexander Onat FASFAS.

Wella Best Student Award, diplom, professionell frisörsax och inbjudan till två dagar på Wellastudio i Stockholm till

ett totalt värde av 9 000 kr: Elin Johansson HV3.

Goldwell, bästa avgångselev, 2 000 kr: Olivia Johansson HV3

Goldwell, bästa kamrat, 800 kr: Lina Söderström HV3

Goldwell, bästa försäljning/service, 1 000 kr: Jennifer Nejonbäck HV3.

Grazette of Sweden, valfri kvällskurs el visning, värde 995 kr: Lina Persson HV3, Towe Funk HV3, Cecilia Johansson HV3.

VVS 2000 branschstipendie, 3 000 kr: Oscar Kjellman VF3, 1 500 kr: Erik Wahlström VF3.

Skövde kommun, bästa APL-elev inom Skövdes storkök, 1 000 kr: Simon Fast RL3.

Quality Hotel Prisma/Clarion Collection Hotel Majoren/Scandic Billingen/First Hotel Billingehus, stipendium 1 500 kr vardera: Elin Andersson, RL3, kök, Lisa Söderqvist, RL3, servering.

Sveriges Byggindustrier, Årets byggelev, 2 000 kr: David Strålman BAHUS3.

Borgunda Såg, 1 500 kr vardera: Hugo Samuelsson BAHUS3, Jonatan Lind BAHUS3.

Billinge Färg, 500 kr vardera: Caroline Gustavsson BAMAL3, Karin Isberg BAMAL3.

Alcro Guldpenseln, guldsmycke och diplom: Simon Andersson BAMAL3.

Volvogymnasiet

Carl Gustafsson, 3 000 kr. (Premiegivare: Volvo Powertrain)

Henrik Wahren, 3 000 kr. (Volvo Personvagnar Motor)

Moa Strålman, 2 000 kr. (Volvo Personvagnar Motor)

Oskar Larsson, 2 000 kr. (Volvo Powertrain)

Nils Lundén, 2 000 kr. (IF Metall)

Ludvig Svensson, 2 000 kr. (IF Metall)

Markus Johansson, 1 000 kr. (Ledarna Volvo Powertrain)

Malin Lindberg, 1 000 kr. (Ledarna Volvo Personvagnar)

Jakob Hallgren, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Anders Johansson, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Anton Birgersson, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Jonas Rydgård, 1 000 kr. (Volvo Motorklubb)

Karl Rehn, 1 000 kr. (Unionen Volvo Personvagnar)

Malin Lindberg, 1 000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

Carl Gustafsson, 1 000 kr. (Unionen Volvo Powertrain)

IT-gymnasiet

Araz Bayzan IB2, en dator. (Förstklassig datorvård)

Ida Johansson TE3, presentkort. (Kamratstipendium)

Sofia Svantesson IB2, 1 000 kr. (Bästa CAS)

Ludwig Bladh EL2, 1 000 kr. (Bästa gymnasiearbete EL)

Jesper Åkesson TE3 1 000 kr. (Bästa gymnasiearbete TE)

Lydia Shinash IB2, 1 000 kr. (Bästa betyg IB)

Victor Hannebjörk EL2, 1 000 kr. (Bästa betyg EL)

Emma söder Vikström TE3, 1 000 kr. (Bästa betyg TE)

Lydia Shinash IB2, 3 000 kr. (Vale Dictorian)

Plusgymnasiet

Sanna Adolfsson, 2 000 kr. (Vale Dictorian)

Emma Rosebrink & Eveline Arvidsson, 600 kr. (Bästa gymnasiearbete)

Louise Grimling, Evelina Blomberg, Amanda Severin, 800 kr. (Bästa UF-företag)

Linnea Friman, 400 kr. (Bästa praktik HUD)

Felicia Eriksson, 400 kr. (Bästa praktik STY)

Emma Rosebrink, 400 kr. (Bästa praktik Hotel)

Louise Grimling, 1 000 kr. (Bästa studieresultat)

Isabella Lindel Alexandersson, 800 kr. (Bästa prestation)

Emma Rosebrink, 500 kr. (Bästa ambassadör)